Jak wyczyścić srebro?

0

bizuteriaKażda biżuteria – złota, srebrna, miedziana i każda inna – z biegiem czasu i używania traci na urodzie. Zanika jej blask i świeżość, przybywa rys i zadrapań. Biżuteria – nawet ta nieużywana i najlepiej przechowywana – nie uniknie skutków działania nieubłaganie lecącego czasu oraz czynników zewnętrznych. Jednak bez obaw – można chronić biżuterię i przywrócić jej świetność sprzed lat za pomocą kilku przydatnych sztuczek. Chcecie je poznać?

Oto one:

 • Złoto i platynę można wyczyścić w naprawdę niezwykle prosty sposób: wystarczy namoczyć taką biżuterię w ciepłej wodzie z płatkami mydlanymi. Po kilku godzinach dobrze wypłukać i wysuszyć.
  Łańcuszki i bransoletki czyścimy tak samo, ale płuczemy w wodzie ze spirytusem. Wymyte ozdoby możemy przemyć denaturatem i wypolerować miękką szmatką; zabieg ten przywróci im połysk.
  Srebro, natomiast, jest mono narażone na zanieczyszczenia, łatwo się rysuje i, niestety, szybko czernieje. Czyści się je, więc, dużo trudniej niż złoto.
 • W przypadku zabrudzenia powierzchniowego usuwamy je tak, jak w przypadku złota – wodą z mydłem. Dobrym sposobem jest także usuwanie zabrudzeń w amoniaku lub w soku z cytryny. Do polerowania srebra dobra jest ircha (ircha to cienka skóra owcza znajdująca zastosowanie w polerowaniu i czyszczeniu delikatnych gładkich powierzchni. Cechuje się dobrym wchłanianiem płynów).
  Srebro, by nie ciemniało, dobrze jest przechowywać w folii aluminiowej. Gdy jednak zauważymy czarny nalot na naszej biżuterii, użyjmy specjalnego preparatu do srebra, który przywróci blask naszym ulubionym błyskotkom.
 • Kamienie szlachetne takie jak malachity, turkusy i inne czyścimy mieszanką wody z mydłem za pomocą delikatnej ściereczki. Suszymy i polerujemy je miękką szmatką ( najlepiej z mikrofibry). Do bursztynów dobra jest ircha.
 • Kamienie takie jak: malachity, turkusy czy korale czyścimy roztworem wody z mydłem za pomocą ściereczki, a następnie suszymy i polerujemy miękką szmatką. Do bursztynów stosujemy irchę. Perły i opale są najbardziej wymagającymi kamieniami. Są one bardzo delikatne. Do czyszczenia pereł są specjalne preparaty, do czyszczenia opali wystarczy nam bieżąca woda, a później wilgotna ściereczka, gdyż lubią one wilgoć. Kamienie syntetyczne, natomiast, posypujemy talkiem i delikatnie polerujemy miękką ściereczką. Kość słoniową najlepiej czyścić w wodzie utlenionej, ponieważ kość słoniowa nie lubi wody. Do polerowania kości słoniowej najlepsza jest sucha flanela.
 • Przedmioty miedziane także czyścimy wodą z mydłem. Jednak po wysuszeniu dodatkowo czyścimy je cytryną albo cebulą. Jeśli zauważymy zielony nalot pokrywający wyrobu z brązu lub miedziane, usunąć go możemy szczoteczką namoczoną w przetworze gorącego spirytusu i soli, poczym suszymy i polerujemy.
  Jeśli domowe sposoby zawodzą, możemy udać się do sklepu lub specjalisty po specjalne ściereczki lub środki do usuwania brudu z biżuterii. Mechaniczne czyszczenie biżuterii polega na usuwaniu zabrudzeń przez pocieranie biżuterii (najczęściej srebrnej) różnego rodzaju ściereczkami z użyciem środków chemicznych. W sklepach możemy zakupić specjalne szmatki lub środki chemiczne, które pomagają usunąć zabrudzenia powierzchniowe z naszej biżuterii.

Jest także możliwość elektrolitycznego czyszczenia biżuterii. Na czym ono polega? Otóż polega na usuwaniu zabrudzeń przez wykorzystanie zjawiska elektrolizy. Można wykonać to w domu i – o dziwo- jest ona bezpieczna dla zdrowia i biżuterii. Jak czyścić biżuterię tą metodą? Potrzebujemy folię aluminiową, plastikową miseczkę (może być też szklana lub ceramiczna, byle nie metalowa), gorącą wodę i dużo soli. Z wody i soli uzyskujemy roztwór, czekamy, aż woda ostygnie i na dno miseczki rozkładamy kilka warstw folii aluminiowej. Teraz możemy wypłukać nasze przedmioty ze srebra. Dzięki temu zabrudzenia usuwają się „samoczynnie”, my musimy się tylko zaopatrzyć w cierpliwość i biżuteria na pewno będzie czysta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here