Jak wynająć mieszkanie?

0

wynajecie mieszkaniaWyrwanie się spod skrzydeł nadopiekuńczych rodziców jest marzeniem zarówno młodych małżeństw jak i studentów, ale nie tylko. Jak to zrobić bezpiecznie, by pokazać rodzicom, że jest się zaradnym i odpowiedzialnym? Poniżej przedstawię kilka, moim zdaniem ważnych, rad.

  1. Po pierwsze zastanówmy się czy chcemy znaleźć odpowiednie mieszkanie sami czy może wolimy skorzystać z pomocy pośrednika (pomoc ta jest płatna, często od 50 do 100% kwoty jaką wynosi czynsz za jeden miesiąc wynajmu). Opcja, w której skorzystamy z tej pomocy jest o tyle dobra, że jest bezpieczna. Pośrednik znajdzie nam mieszkanie wg kryteria jakie mu podamy, sprawdzi stan prawny nieruchomości (dzięki czemu nie padniemy ofiarą naciągacza). Pamiętajmy, aby sprawdzić czy nasz pośrednik ma odpowiednią licencję zawodową. Warto również sprawdzić czy dany pośrednik jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej i czy ma pełnomocnictwo od agencji do podpisywania umów w jej umieniu.
  2. Jeżeli poszukujemy mieszkania samodzielnie – bądźmy ostrożni. Takie poszukiwania powinniśmy zacząć odpowiednio wcześniej. Ogłoszeń od bezpośrednich właścicieli można szukać w gazetach bądź w Internecie. Dużo czasu może nam zająć znalezienie odpowiadającego nam mieszkania, co wiąże się z koniecznością jeżdżenia i sprawdzania samodzielnie wyglądu mieszkania i jego okolicy. Gdy już znajdziemy nasze wymarzone mieszkanie, warto jest dokładnie sprawdzić instalację wodną, gazową i elektryczną (jeszcze przed podpisaniem umowy). Dobrym rozwiązaniem jest spisanie dokładnego stanu lokalu, np. ścian, podłóg, sprzętu RTV i AGD. Wraz ze spisaniem liczników taki dokument może być załącznikiem do umowy najmu. Dzięki temu możemy uniknąć ewentualnych oskarżeń o kradzież czy zniszczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here