Jak zwalczyć wilgoć?

0

wilgocPerspektywa powstania wilgoci spędza sen z powiek wielu właścicielom mieszkań lub domów. Jak wiemy, wilgoć jest niebezpieczna. Powoduje ona powstawanie grzyba na ścianach, stęchlizny, przez co mieszkanie, które miało być naszą ostoją, azylem, staje się miejscem niebezpiecznym dla nas i naszej rodziny powodując wiele chorób – przeważnie alergii oraz częstych infekcji i zakażeń dróg oddechowych.

Naturalnie, lepiej zapobiegać zawilgoceniom niż z nimi walczyć, dlatego warto zapoznać się z najprostszymi sposobami walki z powstawaniem wilgoci. Należy do nich przede wszystkim wietrzenie mieszkania. Nie możemy zrobić z mieszkania puszki nie przepuszczającej powietrza, gdyż jest to niezdrowe, a wilgoć szybko się wkrada. Wartym dodania jest fakt, że ciepłe i wilgotne pomieszczenie jest rajem dla grzybów, , a nawet rybiki, które uwielbiają subtropikalny klimat (czyli właśnie ciepły i wilgotny), występują także korzystne warunki do rozwoju pleśni. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie mieszkania w urządzenia wywiewne (kratki wywiewne w kuchni i łazience). Zużyte powietrze może wtedy ulatywać kanałami wywiewnymi pod warunkiem, że świeże będzie się ciągle przedostawać do pomieszczeń.

Gdy zauważymy, że nasze mieszkanie staje się wilgotne, nie powinniśmy zwlekać. Im szybciej rozpoczniemy walkę z wilgocią, tym większe mamy szanse na pozbycie się jej. Dużo osób chwali pochłaniacze wilgoci. Te małe urządzenia, które stawia się często na parapecie, pobierają wilgoć z powietrza, zamieniając ją w wodę i umieszczając w pojemniczku, który powinien być na bieżąco opróżniany. Dzięki nim zredukuje się nadmierną wilgotność powietrza w mieszkaniu i utrzyma ją na idealnym dla zdrowia i komfortu poziomie.

Często kłopoty z wilgocią dotyczą domów starych, czy zabytkowych, które właśnie nabyliśmy. Zanim rozpoczniemy walkę z zawilgoceniami powinniśmy sobie uświadomić, że nie ma najlepszej czy najgorszej metody pozbywania się wilgoci. Sposób walki z wilgocią należy dobierać indywidualnie, dlatego przed przystąpieniem do pracy, zbadajmy stan murów oraz ustalmy możliwą przyczynę ich zamakania i dobrać odpowiedni sposób działania. Może wystarczyć tylko osuszanie ścian, ale często należy zastosować dodatkowe sposoby.  Mogą to być na przykład izolacje ścian i podłóg, zwracając szczególną uwagę na miejsca nad wanną i kabiną prysznicową. Do zabezpieczenia mokrych powierzchni najlepiej nadaje się płynna folia, która dokładnie izoluje i uszczelnia, chroniąc powierzchnię przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci i przepływającą bezciśnieniowo wodą. Kolejnym sposobem na pozbywanie się wilgoci jest uszczelnianie powierzchni zalewanych, aby woda nie mogła przez nie przeniknąć. Ważne jest także takie uformowanie podłóg pod zlewozmywakami czy zmywarką, aby wyciekająca z nich woda mogła dać nam znać o awarii. Budując dom, starajmy się pochylić więc podłogę w tych miejscach tak, by wyciekająca woda mogła być dla nas sygnałem.

Że wilgoć w domach jest częstym nieproszonym gościem, każdy wie. Życie z nią nie jest ani zdrowe, ani komfortowe. Jednakże wilgoć da się usunąć całkowicie z domu dzięki takim czynnościom, które naprawdę nie sprawiają dużo trudu, a z pewnością dadzą efekt zadowalający każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here