Jaki najlepszy materac do spania?

3

materac

Odpowiedni materac to nie tylko dobry sen, ale też lepsze samopoczucie w ciągu dnia, a przede wszystkim prosty kręgosłup.

Jednym z podstawowych parametrów przy wyborze materaca jest sprężystość, której istota polega na dopasowaniu materaca do krzywizn ciała człowieka. Materac powinien mieć raczej średnią twardość. Twardy materac wcale nie wpływa korzystnie na zdrowie, powoduje bowiem za duży nacisk na naczynia krwionośne. Na zbyt miękkim z kolei ciało się zapada.

Warto zwrócić też uwagę na to, ile dany materac ma sfer twardości, dzięki którym lepiej dopasuje się do ciała. Ich liczba powinna wynosić co najmniej 3, a maksymalnie 7. Ten parametr będzie szczególnie ważny dla osób o wadze ciała przekraczającej 70 kg, natomiast mogą go pominąć mierzący mniej niż 160 cm, bo taki materac i tak nie będzie do ich ciała pasował. Materac powinien być co najmniej 20 cm dłuższy od wzrostu osoby, która będzie na nim spała i odpowiednio szeroki. Decydując się na konkretny model, zwróć uwagę, czy jego wypełnienie spełnia omówione wyżej parametry, a dopiero w drugiej kolejności na wygląd i cenę.

Bardzo dobrą sprężystością i trwałością odznaczają się materace lateksowe. Lepsze parametry ma surowiec naturalny, warto więc wybrać model, który w składzie zawiera co najmniej 20% naturalnego lateksu kauczukowego, zapewniającego lepszą niż syntetyczny wentylację, ograniczającego rozwój bakterii i roztoczy. Grubość takiego materaca powinna wynosić co najmniej 17 cm.

W materacach z pianki wysokoelastycznej do wypełnienia wykorzystuje się piankę poliuretanową o zwiększonej sprężystości. Ten typ dobrze podpiera kręgosłup i dopasowuje się do krzywizn ciała, zapewniając przy tym odpowiednią wentylację. Pianka termoelastyczna natomiast reaguje na ciepło ciała, dopasowuje się przez to idealnie do jego kształtu.

Modne, ekologiczne materace tzw. futony, które są wykonane z surowej bawełny obszytej płótnem, również bardzo dobrze podpierają kręgosłup.

Oglądając pokrowiec, sprawdź czy jest rozpinany, dzięki czemu można go zdjąć do prania oraz czy ma dodatkowe uchwyty ułatwiające przenoszenie. Może on być wykonany z bawełny lub materiałów syntetycznych z domieszką antyalergicznego włókna bambusa albo jedwabiu, które regulują odprowadzanie wilgoci i temperaturę. Pokrowce mogą być także wzbogacone o dodatki, takie jak wpływający dodatnio na skórę aloes, kojący i ułatwiający zasypianie olejek lawendowy, działające antybakteryjnie nitki srebra albo specjalną powłokę antybakteryjną.

Materac dla dwóch osób powinien mieć dobrą sprężystość punktową. W przypadku odkształcających się na większej powierzchni materacy bonellowych lepiej będzie złożyć dwa osobne. Za to już na kieszeniowym niezależnie od różnic w ciężarze ciała obie osoby będą się wysypiać. Doskonale sprawdzi się też materac lateksowy. W sprzedaży są specjalne materace dla par, składające się z dwóch stref: męskiej i kobiecej.

3 KOMENTARZE

  1. Po przeczytaniu tego artykułu zdecydowałam się i kupiłam materac wysokoelastyczny z wkładem z malwy na stronie jmbnet
    Naprawdę jest taki, jak gwarantuje producent – pomaga zasypiać, a rano budzę się wypoczęta. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here