Jaki pies jest dla kogo najlepszy?

2

piesPies jest uważany za najlepszego przyjaciela człowieka. Dlaczego? Ponieważ psy są dobrymi towarzyszami ludzi. Są zawsze przy człowieku, uzupełniają jego pustkę, pomagają opanować samotność, pozwalają dumnie kroczyć przez życie z kimś, „przyjacielem”, który wysłucha i nie zdradzi… Jednak czy na pewno tak jest? Czy gdyby tak było, zdarzałyby się wypadki napaści na ludzi, pogryzień? Takie przypadki są często winą osób, które brały psa z ciężkim charakterem, którego nie potrafiły odpowiednio traktować, wychować. Psy ras uważanych za groźne potrzebują odpowiedniego prowadzenia, właściciela z odpowiednimi cechami charakteru.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla osób poszukujących psa idealnego dla siebie:

 • Pies niezwykle dominujący jest silną indywidualnością, odważny i żywiołowy. Takie psy dążą do kontrolowania otoczenia, właścicieli i członków rodziny, są uparte, zdarza się, że mogą ugryźć. Posiadać je powinny wyłącznie osoby stanowcze, konsekwentne i sprawne fizycznie. Wymaga treningu posłuszeństwa i konsekwencji w układaniu. Organizowane są tresury, na które warto zgłosić psa. Do takich psów należą takie rasy jak na przykład: Rottweiler, American Staffordshire Terier, Owczarek Kaukaski, Tosa Inu, Buldog Amerykański.
 • Pies dominujący, który ma pełen energii i jest towarzyski, jednak pewny siebie i sprowokowany może zareagować agresją, odpowiedni jest dla konsekwentnych właścicieli, którzy będą go traktować stanowczo. Jeśli właścicielowi brakuje konsekwencji, zaczyna go lekceważyć. Przykładowe rasy: West Highland White Terier oraz Owczarek Niemiecki, Płochacz Holenderski.
 • Pies skrajnie niezależny, nie zwraca uwagi na ludzi, nie domaga się pieszczot, rozumie polecenia, ale wykonuje je, jeśli spodziewa się nagrody, niekonfliktowy – idealny pies dla myśliwych i do dużych hodowli, chętnie żyje w psiej sforze Jamnik, Beagle, Seter Irlandzki, Wyżeł (Niemiecki, Weimarski).
 • Pies uległy, zrównoważony, towarzyski, ufny, łatwo przystosowujący się do zmian, to pies idealny dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Do takich psów należą np. Shih Tzu, Buldog Francuski, Mops czy Leonberger.
 • Pies niezwykle poddany człowiekowi, nie lubiący zmian czy hałasu, łatwo wpadający w panikę wymaga od właściciela spokoju i opanowania, stabilizacji oraz uregulowanego trybu życia, jest dobry dla domatorów oraz osób starszych. Takie psy to na przykład Lhasa Apso, Bolończyk oraz Cavalier King Charles Spaniel.

Przed zakupem szczeniaka wymarzonej rasy warto więc dowiedzieć się w miarę możliwości jak najwięcej o charakterze i temperamencie przedstawicieli danej rasy oraz zadać sobie pytanie, czy będziemy odpowiednim właścicielem, który będzie umiał odpowiednio wychować swojego pupila.

2 KOMENTARZE

  • Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla osób poszukujących psa idealnego dla siebie:

   * Pies niezwykle dominujący jest silną indywidualnością, odważny i żywiołowy. Takie psy dążą do kontrolowania otoczenia, właścicieli i członków rodziny, są uparte, zdarza się, że mogą ugryźć. Posiadać je powinny wyłącznie osoby stanowcze, konsekwentne i sprawne fizycznie. Wymaga treningu posłuszeństwa i konsekwencji w układaniu. Organizowane są tresury, na które warto zgłosić psa. Do takich psów należą takie rasy jak na przykład: Rottweiler, American Staffordshire Terier, Owczarek Kaukaski, Tosa Inu, Buldog Amerykański.
   * Pies dominujący, który ma pełen energii i jest towarzyski, jednak pewny siebie i sprowokowany może zareagować agresją, odpowiedni jest dla konsekwentnych właścicieli, którzy będą go traktować stanowczo. Jeśli właścicielowi brakuje konsekwencji, zaczyna go lekceważyć. Przykładowe rasy: West Highland White Terier oraz Owczarek Niemiecki, Płochacz Holenderski.
   * Pies skrajnie niezależny, nie zwraca uwagi na ludzi, nie domaga się pieszczot, rozumie polecenia, ale wykonuje je, jeśli spodziewa się nagrody, niekonfliktowy – idealny pies dla myśliwych i do dużych hodowli, chętnie żyje w psiej sforze Jamnik, Beagle, Seter Irlandzki, Wyżeł (Niemiecki, Weimarski).
   * Pies uległy, zrównoważony, towarzyski, ufny, łatwo przystosowujący się do zmian, to pies idealny dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Do takich psów należą np. Shih Tzu, Buldog Francuski, Mops czy Leonberger.
   * Pies niezwykle poddany człowiekowi, nie lubiący zmian czy hałasu, łatwo wpadający w panikę wymaga od właściciela spokoju i opanowania, stabilizacji oraz uregulowanego trybu życia, jest dobry dla domatorów oraz osób starszych. Takie psy to na przykład Lhasa Apso, Bolończyk oraz Cavalier King Charles Spaniel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here