Jak robić wiosenne porządki?

Perfekcyjne wiosenne porządki, czyli jak dobrze posprzątać dom lub mieszkanie na święta.

0

wiosenne porzadkiWielu Polaków przed Świętami Wielkanocnymi poczuwa się do obowiązku wykonania gruntownego sprzątania otoczenia. Jest on od lat zapisany w ludowej tradycji chrześcijańskiej. Nie tylko z poszanowania dla niej, ale również dla własnych korzyści warto jest wykonać w domu lub mieszkaniu wiosenne porządki. Pytanie tylko, jak?

Gruntownie, czyli od A do Z.

Wiosenne porządki powinny przypominać te, które robią uczestnicy programu „Perfekcyjna pani domu”. Chodzi w nich bowiem o to, aby przeorganizować przestrzeń dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia. Należy zająć się nie tylko tymi obszarami, które widać na pierwszy rzut oka, ale również miejscami, które od miesięcy, a często i lat są zaniedbywane. Chodzi tutaj przede wszystkim o wnętrza szaf, komórki lokatorskie i inne składziki, w których Polacy uwielbiają trzymać tak zwane „przydasie” – dawno zapomniane przedmioty, które mogą się przydać, ale jak wiadomo, nigdy nie będą użyte. Pozbycie się ich, wydanie osobom trzecim i zorganizowanie tych, które rzeczywiście jeszcze czasami są niezbędne, jest zadaniem kluczowym dla gruntownego, wiosennego sprzątania. Podobnie ważny jest przegląd garderoby. Pozwala on na znalezienie brakującego miejsca w szafach i szufladach i wyrzucenie bądź oddanie rzeczy, których dawno nie miało się na sobie. Niemniej istotne okazują się porządki w warsztatach, kuchniach, biurach i  wszystkich miejscach, które narażone są na niezorganizowaną eksploatację

Super organizacja

Bałagan tworzy się z dezorganizacji, a nie brudu. Wnętrza, w których wszystko jest sensownie i ładnie ułożone są bardziej uporządkowane od tych, którym brak jest organizacji, choć są bardzo czyste (odkurzone i wymyte). Dlatego warto jest pomyśleć o rozwiązaniach sprzyjających domowej organizacji. Można na przykład zaopatrzyć się w pudełka ozdobne na drobiazgi, takie jak albumy ze zdjęciami, kable elektroniczne, płyty CD, plakaty, gazety i czasopisma oraz pomyśleć o ich umiejscowieniu w dobrym punkcie. Nie tylko pomieszczą wszystkie rzeczy, które zazwyczaj „walają się” wszędzie i nigdzie, ale również będą spełniały funkcję dekoracyjną. Jeśli ma się problem z utrzymywaniem porządku we wnętrzach mebli, warto jest zakupić specjalne organizery do szuflad,  szafek, nowe wieszaki na ubrania, dodatkowe relingi, półki materiałowe i inne akcesoria, które pomogą ustanowić specjalne miejsce dla każdej, nawet najmniejszej rzeczy. Aby wykonać trudne zadanie, jakim jest organizacja dokumentów, trzeba zakupić kilka dużych segregatorów, zestaw wpinanych koszulek ochronnych oraz karteczki, które pozwolą opisać papiery.

Na błysk

Po przeorganizowaniu przestrzeni, wyrzuceniu zbędnych rzeczy i ułożeniu tych przydatnych, można przejść do sprzątania przez duże S.  Zaczyna się od miejsc, które można zamknąć – wnętrz mebli, szaf, szuflad, szafeczek, witrynek. Trzeba je odkurzyć i umyć. Następnie, wypada wziąć się za sprzątanie w kolejności od sufitu do podłogi. Najpierw więc zbiera się pajęczyny, myje się żyrandole i kinkiety, zdejmuje się firanki i zasłonki, odkurza się i myje „dachy mebli”. Później, warto jest umyć wszystkie meble z zewnątrz, to samo zrobić z ceramiką, armaturą, sprzętami AGD oraz dekoracjami. Na końcu należy wziąć się za okna, drzwi i ościeżnice oraz podłogi. Trzeba też uprać i wyprasować pościel, firanki, kapy, koce i obrusy. Można tez wytrzepać i/lub uprać chodniki i dywany. W łazienkach opłaca się je wymienić, szczególnie jeśli położono w nich chodniczki gumowe, które zapewne zdążyły zapleśnieć i wyblaknąć.

Nie tylko porządki

Wiosenne porządki dają doskonałą okazję do drobnych remontów i napraw. Jeśli na ścianach pojawiły się a się wilgoć lub pleśń, właśnie teraz jest najlepszy czas na jej usunięcie. W czasie gruntownego sprzątania warto jest zamaskować spękania i skazy powstałe na ścianach, a także przeprowadzić szybkie malowanie. Wiosenne porządki to świetny czas na zakupienie nowych mebli oraz sprzętów RTV i AGD oraz testowanie nowych rozwiązań przestrzennych we wnętrzach. Po zimie sporej uwagi wymagają też przydomowe podwórza i ogrody. Trzeba je przegrabić, zebrać zaległe na nich liście i odpady, przyciąć drzewka i krzewy. Można także przekopać warzywniaki, przygotować skalniaki i rabatki, jak również zająć się impregnacją płotów i mebli ogrodowych.

Wiosenne porządki naprawdę opłaca się wykonać. Po nich można odetchnąć z ulgą – obudzić się w zupełnie innej, nowej, czystej, przyjemnej i zorganizowanej rzeczywistości, na której widok usta samoistnie się uśmiechają. To naprawdę miłe uczucie, którego może doświadczyć każdy, kto dobrze zaangażuje się w przedświąteczne sprzątanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here