Styczeń i grudzień w ogrodzie, kalendarz prac ogrodowych – zima

0

zima ogrodPrzychodzi zima, na dworze jest szaro, ponuro, dzień trwa krótko. Taka aura nie sprzyja wychodzeniu z domu, ale odpowiedzialni ogrodnicy powinni znać swoje zadania i nadal dbać o swój ogród i nie oznacza to tylko studiowania pracy i książek z dziedziny ogrodnictwa.

Powinniśmy zacząć od porządków, możemy uporządkować nasze narzędzia, sprawdzić ich stan, dokładnie zaplanować usytuowanie nowych roślin i atrakcji w ogrodzie np. stawu. W pogodne dni należy poprzycinać drzewa w celu ich odmłodzenia, przy intensywnych opadach należy usunąć śnieg z krzewów iglastych, aby słabsze gałązki się nie oberwały. Dobrze byłoby usunąć śnieg także z trawników, ponieważ hamuje on dopływ świeżego powietrza, a rośliny mogą obumierać.

Koniecznie powinniśmy sprawdzić okrycia bylin i krzewów na zimę, jeśli są uszkodzone lub zniszczone powinniśmy je czym prędzej uzupełnić. Rabaty, na których posadziliśmy rośliny cebulowe należy wyściółkować słomą lub gałązkami drzew iglastych, należy również sprawdzić stan przechowywanych przez nas bulw oraz cebul. Jeśli chodzi o ogród warzywny w grudniu jest bardzo dobra pora aby pobrać próbki gleby i wykonać analizy nawozu, np. jego dawki na przyszły rok. Gdy analiza wykaże zbyt niskie pH należy zastosować wapno.

W pogodne dni w grudniu można zbierać jarmuż i kapustę brukselkę, które pod wpływem niskich temperatur zyskują walory smakowe. W styczniu powinniśmy dokładnie zaplanować usytuowanie warzyw na zagonach, koniecznie pamiętajmy o przestrzeganiu płodozmianu. Pod koniec stycznia można powoli zacząć wysiewać kalarepę oraz sałatę w ogrzewanym inspekcie. Doniczki początkowo stawiamy na parapecie okiennym, zazwyczaj tuż nad grzejnikiem. Warto przyciąć pędy roślin doniczkowych przykładowo fuksji czy pelargonii. Warto również pamiętać o naszych niezastąpionych przyjaciołach, mniejszych lub większych, ptakach.

Pamiętajmy, iż dokarmiane przez nas ptaki zwabione do naszego ogrodu w zimie, zrewanżują się i wiosną pomogą nam walczyć ze szkodnikami oraz zapewnią bioróżnorodność gatunków. I jeszcze jedna istotna kwestia, pewnie większości dobrze znana, ale mimo wszystko warto wspomnieć – choinka. Drzewko powinno stać w pomieszczeniu gdzie jest dużo światła, temperatura powinna kształtować się od 19 do 20oC, wilgotność na poziomie około 70%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here