Wrzesień w ogrodzie, kalendarz prac ogrodowych – jesień

0

jablkoZbiory warzyw idą pełną parą, zbieramy ogórki, fasolę, bób, cukinię, paprykę, pomidory, oberżynę, marchew, pietruszkę, selery, buraki – te warzywa muszą być zebrane do końca września, nawet zielone, tak sprawa ma się na przykład z pomidorami, które mogą dojrzeć w domu. Wielu ogrodników owija pomidory gazetami, co sprawi, że będą mogły dojrzeć i nie zepsuć się przez dłuższy czas w domu (w temperaturze ok. 10oC). Należy jednak pamiętać, aby były to gazety z papierem nie śliskim! Fasolę na suche nasiona wyrywamy, gdy strąki są jasnokremowe lub żółtawe i podeschnięte. Zbieramy również zioła takie jak: melisę leczniczą, lubczyk, cząber ogrodowy, bazylię czy miętę pieprzową.

Trwa również zbiór owoców – jabłek, gruszek, śliwek. Węgierki przeznaczone do przerobu można strząsać z drzew. Owoce i liście opadłe z drzew, z widocznymi objawami chorobowymi należy czym prędzej zebrać i zakopać głęboko w ziemi lub spalić, dzięki czemu ograniczymy źródło infekcji na przyszłe lata. Jabłonie i grusze chronimy przed atakiem pędzika przedzimka zakładając pierścień lepowy na pień drzewa.

Pod koniec września rozpoczyna się sezon sadzenia krzewów jagodowych. Należy przygotować glebę dla nowych drzewek i krzewów, które zamierzamy posadzić. Przede wszystkim usuwamy chwasty, następnie stosujemy nawóz potasowy, fosforowy i przekopujemy. Warto dodać, że czereśnie oraz wiśnie najlepiej czują się w środowisku obojętnym (pH ok. 7.0), grusze, jabłonie, porzeczki w lekko kwaśnym (pH 6.5),  maliny, truskawki, poziomki w kwaśnym (pH 5,5-6,0), natomiast borówka amerykańska w bardzo kwaśnym (pH 4,5).

pomidoryJeśli chodzi o kwiaty na początku września przypada okres sadzenia piwonii. Sadzimy cebule i bulwy roślin kwitnących z początkiem wiosny, przesadzamy byliny, jednocześnie dzieląc ich korzenie, co za rok da efekt – kwiaty będą dobrze rosły i obficie kwitły. Wykopujemy lilie, po czym sadzimy je na nowym miejscu.

Mimo, że trawa rośnie zdecydowanie wolniej, nadal kosimy trawnik, ale wystarczy już co 7-12 dni. Ku naszej radości, nie trzeba go tak często podlewać (zakładając, że we wrześniu nie występują zazwyczaj już upały). Warto pamiętać o ochronie trawy przed grzybami.

Jeśli wczesną wiosną chcemy mieć piękny balkon, ozdobiony kwiatami, należy zasadzić w doniczkach albo skrzynkach cebulki narcyzów, tulipanów czy hiacyntów. Kończymy, a raczej, ograniczamy, podlewanie roślin na balkonach, potrzebują one wody, ale znacznie mniej i rzadziej. Należy pamiętać, aby rośliny wystawione na balkon zabrać z powrotem do mieszkania, najwcześniej dotyczy to paproci i figowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here