Ile śpi małe dziecko?

0

sen dzieckaO czym marzy każda młoda mama? O tym, aby się porządnie wyspać! Noworodek tuż po przywiezieniu go ze szpitala, nie wie co to dzień i noc. Powinien spać dużo, a dużo to jest nawet do 16 godzin na dobę, ale nie zawsze i nie każde dziecko zachowuje się tak podręcznikowo. Ponadto te godziny nasz maluch lubi sobie rozłożyć na kilka, kilkanaście krótszych drzemek w ciągu dnia i nocy. Przeważnie przesypia bez przerwy nie więcej niż 3 czy 4 godziny (noworodki muszą jeść co 2-4 godziny). A więc młoda mamo – kiedy dziecko śpi w ciągu dnia – korzystaj z tego i zafunduj sobie również lekką drzemkę, masz ku temu wiele powodów, jesteś zmęczona i potrzebujesz snu! Jeśli ty będziesz wyspana i zadowolona, takie samo będzie twoje dziecko i będziesz miała więcej siły na opiekę nad nim. A teraz podajemy dolne i górne granice snu naszych małych pociech:

NOWORODEK: około 16 godzin na dobę. Dziecko nie rozróżnia dnia i nocy. Często dryfuje między snem a stanem czuwania, aż ciężko zorientować się czy śpi. W tych pierwszych tygodnia życia mamy bardzo mały wpływ na jego sen.

NIEMOWLĘ OD 1 DO 4 MIESIĘCY: w ciągu dnia śpi około 6 godzin, zazwyczaj w czasie 3 drzemek. W nocy od 6 do 9 godzin. Aby ustalić indywidualny rytm snu dziecka pomocne okazują się spacery, dziecko zasypia w kołyszącym się wózku.

NIEMOWLĘ OD 5 DO 12 MIESIĘCY: w ciągu dnia śpi około 3 godzin, a w nocy zazwyczaj od 8 do 12 godzin. W ciągu dnia drzemie jeden lub 2 razy.

DZIECKO OD 1 DO 3 LAT: śpi zazwyczaj od 12 do 14 godzin na dobę, w tym przeważnie jeden raz urządza sobie drzemkę w ciągu dnia.

Warto przyzwyczajać dziecko do pewnej regularności, kolacja i kąpiel o stałej porze na przykład o godz. 19, a po tych wieczornych atrakcjach dziecko powinno spokojnie zasnąć. Nie przyzwyczajaj noworodka do zasypiania przy bujaniu w wózku, jeśli nie ma takiej potrzeby. A na pytanie czy spać razem czy osobno musisz sama sobie odpowiedzieć, teorii i szkół na ten temat jest wiele, ale to matka najlepiej wie co jest dla jej dziecka najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here