Jak kąpać noworodka?

0

Pierwsza kąpiel noworodka to trudny moment dla wszystkich młodych rodziców, bo przecież nasze dziecko jest takie malutkie, takie delikatne, to naturalne, że boimy się zrobić mu krzywdę. W naszej głowie kłębi się mnóstwo pytań i wątpliwości: jak często kąpać malucha, jaka powinna być temperatura wody i otoczenia, jakich kosmetyków używać? To jedne z podstawowych pytań jakie zadają sobie młodzi rodzice. Rodzice pamiętajcie, że praktyka czyni mistrzem, kwestia kąpieli po dwóch czy trzech razach będzie już przysłowiową bułką z masłem!

Zacznijmy od tego jak często, raz dziennie czy co dwa dni? Prawda jest taka, iż w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia niemowlaka codzienna kąpiel nie jest konieczna, wystarczy co dwa dni, ale… Specjaliści uważają, że codzienna kąpiel uczy dziecko planu dnia przykładowo rozróżniania poranka od wieczora. Jednak z uwagi na coraz częstsze alergie u dzieci część lekarzy zaleca kąpiel co drugi dzień, pamiętajmy jednak o tym, aby z każdym przewinięciem niemowlaka umyć jego pupcię wodą, najlepiej przegotowaną, zwłaszcza w tych początkowych miesiącach. W pierwszym tygodniu życia najlepiej całą kąpiel wykonać w przegotowanej wodzie!

Temperatura wody powinna mieć około 37oC, jednak jest to kwestia indywidualna i część dzieci lubi wyższą temperaturę na przykład 39oC, musimy mieć to na uwadze i obserwować naszą pociechę. Jeżeli nie posiadamy termometru, wodę możemy sprawdzić łokciem i jeśli nie odczuwamy ani chłodu ani gorąca to woda ma prawidłową temperaturę. Natomiast temperatura w pomieszczeniu, w którym kąpiemy noworodka powinna wynosić 24 lub maksymalnie 25oC.

Najlepiej jest myć maluszka mydełkiem w kostce, możesz też wybrać płyn do kąpieli z dodatkiem oliwki czy środków nawilżających, ale to po czasie aż nabierzesz pewności, aby dziecko nie wyślizgnęło się z twoich rąk. Świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla początkujących i przestraszonych rodziców okazują się dostępne na rynku gąbki do kąpieli, zabezpieczają one przed ślizganiem. Pamiętaj jednak, aby je czyścić i co pewien czas wymieniać, bo mogą być źródłem niebezpiecznych bakterii.

Przed kąpielą przemyj płatkami kosmetycznymi buzię, oczka i szyjkę dziecka, oczywiście wcześniej zanurzając je w przegotowanej wodzie. Po rozebraniu ułóż dziecko na pieluszce tetrowej (lub ręczniku), a jej rogi zawiń na brzuszku noworodka, następnie umieść swoją lewą rękę pod szyjką dziecka łapiąc je pod paszką. Drugą natomiast włóż pod pupcię dziecka i tak trzymając zanurz go powoli i delikatnie w wodzie. Następnie wyjmij prawą dłoń i delikatnie polewaj nią brzuszek (omijaj pępuszek), plecki, pośladki i klatkę piersiową. Jest to również najlepsza pozycja do mycia główki. W czasie kąpieli warto włączyć cichą, uspokajającą muzykę lub przez cały okres kąpieli mówić do maleństwa – to go uspokoi i zapewni poczucie bezpieczeństwa. Uważaj, aby nie używać tzw. pałeczek do uszu, ponieważ można uszkodzić nimi bębenek dziecka. Uszka przemywaj nawilżoną chusteczką albo pieluszką. Wyjmuj malucha z wody zawsze bokiem, czuje się wtedy bezpieczniej i widzi co się dzieje wokół niego. Następnie delikatnie osusz dziecko ręcznikiem lub suchą pieluszką tetrową. Przemyj pępek roztworem ze spirytusu, nie musisz się bać porządnie oczyścić kikut, im dokładniej to zrobisz, tym szybciej się zagoi, pośladki dziecka posmaruj kremem lub maścią. Teraz możesz ubrać maluszka, na pół godziny zostaw mu na główce cienką czapeczkę. Dziecko jest gotowe do karmienia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here