Jakie są etapy zapłodnienia in-vitro?

0

in vitroZapłodnienie In-vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro fertilisation) to zapłodnienie polegające na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Metodę tą nazywa się sposobem leczenia niepłodności w momencie, kiedy naturalne metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Poznajmy, zatem, poszczególne etapy zapłodnienia pozaustrojowego.

Etap pierwszy: Stymulacja owulacji (stymulacja hormonalna):

Jak wiemy, podczas naturalnego cyklu owulacyjnego w jajniku powstaje jeden pęcherzyk zawierający komórkę jajową czekający na zapłodnienie. Celem stymulacji hormonalnej jest spowodowanie wzrostu liczby pęcherzyków w jajnikach po to, by zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Kobieta przyjmuje codziennie od pierwszych dni cyklu leki hormonalne w postaci iniekcji, trwa to przez okres około ośmiu do dziesięciu dni. W tak zwanym międzyczasie pacjentka zgłasza się na wizyty kontrolne, podczas których wykonywane jest badanie poziomu stężenia estradiolu (to podstawowy, naturalny estrogen, który między innymi odpowiedzialny jest za rozwój żeńskich narządów rozrodczych, a także reguluje cykl płciowy) w surowicy krwi oraz na badania USG.

Etap drugi: pobranie komórek jajowych zwane także punkcją jajników:

Etap drugi to krótki zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Lekarz nakłuwa jajnik igłą pod kontrolą USG oraz pobiera zawartość każdego pęcherzyka powstałego podczas stymulacji hormonalnej. Ta zawartość to płyn oraz komórka jajowa. Przed zabiegiem kobieta powinna być na czczo, a po zabiegu, po kilku godzinach pacjentka może się udać do domu. Odradzane jest jej jednak prowadzenie pojazdów mechanicznych przez najbliższą dobę. Na tym etapie ważna jest także rola przyszłego ojca, który powinien oddać nasienie, będąc po minimum trzydniowym okresie abstynencji seksualnej. Po czym nasienie jest odpowiednio przygotowywane w laboratorium.

Etap trzeci: laboratoryjny:

Trzeci etap to szereg czynności laboratoryjnych. Należy sprawdzić, czy nasienie spełnia odpowiednie parametry. Jeśli tak, to przygotowane plemniki umieszcza się razem z komórkami jajowymi (od 50 do 100 tysięcy plemników). W przypadku nieprawidłowości nasienia proponujemy parom technikę mikroiniekcji. Do zapłodnienia dochodzi w inkubatorze utrzymującym specjalne warunki fizyczne (temperatura 37 st. C i odpowiednią wilgotność).

Etap czwarty: Przeniesienie zarodków do macicy:

Dwa lub trzy dni po punkcji zarodki są przenoszone do jamy macicy za pomocą specjalnego cieniutkiego cewnika. Zabieg nie wymaga znieczulenia, nie jest bolesny, odbyć się musi przy wypełnionym pęcherzu moczowym oraz pod kontrolą USG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here