Jakie są fazy porodu?

0

Ostatnie tygodnie ciąży to czas szczególnego oczekiwania, każda przyszła matka nie potrafi już skupić się na niczym innym, lecz na tym, co wkrótce ją czeka. Czasami jest to spokojne wyczekiwanie, ale przeważnie, zwłaszcza u pierworódek, towarzyszy mu lęk przed nieznanym. To co ma nas czekać znamy tylko z opowieści mamy, siostry czy koleżanek. Jednak prawda może wyglądać zupełnie inaczej niż się spodziewamy, bo każdy poród jest inny i nie warto bać się na zapas! Każda przyszła matka powinna zapoznać się z 4 etapami czekającego ją porodu.

Pierwszy etap nazywany jest etapem rozwierania. Początkowo rozwarcie szyjki macicy wynosi 0 cm, a ma zakończyć się na 10 cm, okres między 0 a 10 nazywamy właśnie pierwszym etapem porodu. Dzieli się on na 3 fazy. Pierwsza faza kończy się rozwarciem 3-centymetrowym, część kobiet czuje wtedy lekkie skurcze, podobne do bóli miesiączkowych, a część rodzących nawet ich nie dostrzega. W czasie pierwszej fazy możesz jeszcze zostać w domu, spróbować się rozluźnić, posłuchać muzyki czy oglądnąć ulubioną komedię romantyczną. Jednak pamiętaj, gdy skurcze będą pojawiać się co 7 minut, to już najwyższy czas na jazdę do szpitala. Bardzo możliwe, że podczas 1 etapu porodu twój organizm zechce się w naturalny sposób oczyścić, możesz mieć biegunkę lub nawet wymioty. Skurcze z upływem czasu nabiorą mocy. Gdy będą się pojawiać co 4, 5 minut to prawdopodobnie będziesz już w drugiej fazie, która kończy się rozwarciem 7 cm. W tym momencie przeważnie odchodzą wody płodowe. Staraj się nie przykuwać do łóżka, ruch i ćwiczenia fizyczne są teraz bardzo wskazane. Im więcej będziesz się ruszać, tym szybciej zobaczysz swoje maleństwo. Słuchaj dokładnie rad położnej i lekarza, staraj się oddychać przeponą, tak jak uczono w szkole rodzenia. Możesz też udać się pod prysznic, ciepła woda złagodzi ból, może też przyśpieszyć poród. Kiedy skurcze będą pojawiać się już co minutę, oznacza to, że jesteś w trzeciej fazie, która kończy się rozwarciem 10 cm. Jesteś na pewno wyczerpana i rozdrażniona, ale to chwilowe uczucie, wkrótce poczujesz napływ sił, dostaniesz zastrzyku energii, twój mózg wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia. Na pocieszenie dodam, że trzecia faza trwa zazwyczaj maksymalnie godzinę. A po niej już upragniony cel jest bardzo bliski.

Rozpoczyna się drugi etap porodu, czyli skurcze parte. Ten etap trwa przeważnie godzinę lub dwie, rzadko dłużej. Jeśli jest taka możliwość, przybierz taką pozycję, aby było ci wygodnie. Nie musisz leżeć na łóżku, może lepsza będzie pozycja półsiedząca lub siedząca. Słuchaj dokładnie rad położnej i lekarza, ta współpraca będzie dla ciebie korzystna, może uda ci się uniknąć nacięcia krocza. Skup się na oddychaniu i na parciu, reszta nie jest istotna! Nie bój się, że przegapisz skurcze parte, jest to zupełnie naturalny odruch i nie da się go przegapić. Powoli zaczyna być widoczna główka, położna będzie kierować twoim parciem tak, żeby główka mogła pokonać opór krocza. Po główce reszta dziecka w ciągu kilku sekund wyłoni się z twojej macicy. Gratulacje, twoje maleństwo jest już na świecie!

Trzeci etap porodu to poród łożyska, jest on przyjemny i prawie niebolesny. Mama ma już swoje maleństwo na brzuszku i to jest dla niej najważniejsza i najpiękniejsza nagroda. Będziesz czuła delikatne skurcze, a po urodzeniu łożyska lekarz zszyje twoje krocze, jeśli zostało nacięte. Sprawdzi również w jakim stanie jest łożysko i jeśli nie jest całe, będzie konieczność łyżeczkowania macicy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here