Jakie są objawy zbliżającego się porodu?

0

Wiele kobiet, zwłaszcza te, które będą rodzić po raz pierwszy, jest zdenerwowanych przed zbliżającym się wielkim dniem, chciałyby jak najszybciej zobaczyć swoje upragnione maleństwo. Czasami nawet nie mogą się wręcz doczekać i czekają na pierwsze sygnały alarmujące o zbliżającym się porodzie. A jakie to sygnały? Jest kilka objawów typowych na tydzień lub 2 tygodnie przed porodem, natomiast nigdy nie jest to regułą. Warto jeszcze raz podkreślić, iż każda ciąża i każdy noworodek jest inny i ma swoje „zwyczaje”.

 

Obniżenie dna macicy, obniżenie brzuszka – dno macicy najwyżej znajduje się w 36 tygodniu ciąży, następnie zaczyna powoli się obniżać, wraca do swojego położenia z tygodnia 32 (2, 3 palce). Dzięki temu będziesz mogła łatwiej oddychać, z dobrych wiadomości – zmniejszy się również ucisk macicy na twój żołądek. Mogą towarzyszyć temu procesowi niewielkie skurcze. Obniżaniu się dna macicy towarzyszą częstsze wizyty w wc, spowodowane jest to większym naciskiem na pęcherz moczowy.

 

Oddzielanie się czopa śluzowego – czop śluzowy wygląda trochę jak guma do żucia, jest to biała częsta, galaretowata wydzielina, czasami może być lekko zabarwiona krwiście.

Ta galaretowata wydzielina, ten korek śluzowy najczęściej zostaje wydalony z pochwy na zewnątrz około 7 – 5 dni przed porodem.

 

Skurcze przepowiadające – są to nieregularne i raczej niebolesne skurcze macicy (tzw. skurcze Braxtona-Hicksona). Mogą wystąpić na tydzień lub czasami nawet na 2 tygodnie przed porodem. Skąd wiedzieć czy są to tylko skurcze przepowiadające czy już skurcze właściwe? Skurcze przepowiadające trwają krócej, zazwyczaj 15, 20 sekund, są nieregularne, nie nasilają się z czasem i przeważnie ustają po 2, 3 godzinach. Jeśli się bardzo denerwujesz możesz pojechać do szpitala lub wziąć ciepłą (nie gorącą) kąpiel w wannie, po tym skurcze powinny zdecydowanie się zmniejszyć lub całkowicie ustać.

Utrata wagi – zdarza się, że kobiety w ciągu ostatnich kilku dni przed porodem tracą nawet do 2 kg. Mogą wystąpić także wymioty i biegunka.

 

Wstawianie się główki do wchodu miednicy u kobiet rodzących pierwszy raz –

od tygodnia 36 główka płodu traci swoje swobodne ułożenie w jamie macicy, przyjmuje ułożenie przygięte i ustawia się potylicą do wchodu miednicy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here