Jak poradzić sobie z psychiką podczas porodu?

0

usgKażda kobieta odczuwa lęk przed porodem. Pocieszające i motywujące w założeniu  planowania ciąży jest to, że jest on dużo bardziej delikatny i mniej spotęgowany w miarę upływu ciąży i nieuchronnym nadejściem porodu. Z pewnością każdej przyszłej mamie na zmniejszenie obaw przed porodem pomoże wybranie odpowiedniego, zaufanego szpitala, w którym będzie rodziła, lekarza prowadzącego ciążę, który będzie stanowił podporę w tych oryginalnych 9 miesiącach, jak również w miarę możliwości, wybór samej położnej, która zaopiekuje się mamą i rodzącą się pociechą.

Cud narodzin kontra strach

Z perspektywy czasu, prawie każda mama powie, że sytuacja podczas porodu była „do opanowania”. W końcu nie trwała wieki i nie łączyła się z diagnozą choroby, lecz z przyjściem na świat ukochanego skarba. Cud narodzin warto postawić w hierarchii wartości wyżej od strachu przed porodem. Pierworódką z pewnością pała większa ilość obaw i większy lęk przedporodowy. Wieloródka wbrew pozorom, też może odczuwać silny lęk. Jednakże w obu przypadkach należy pamiętać, że psychika rodzącej ma nieopisany wpływ na postęp i finał porodu.
Strach ma wielkie oczy, pozytywne myślenie podczas porodu pomoże zarówno mamie jak i dziecku przejść go bez większego trudu i zapamiętać jako niezapomniany dzień – święto.
Zapewnienie odpowiedniej atmosfery podczas porodu stanowi niezwykle ważny element prawidłowego rodzenia.

Instynkt Ci pomoże

Najważniejsze podczas samego porodu, który należy pamiętać składa się z trzech etapów jest jego zaakceptowanie. Poród jest nieunikniony, warto by był naturalny, co znaczy, taki jak samo naturalne poczęcie dziecka, bez cienia ingerencji w naturę. Lęk, który jest w tym przypadku czymś całkowicie naturalnym i na miejscu trzeba w dużym stopniu oswoić. Praca fizyczna, którą kobieta musi wykonać zdaje się być znacznie mniejsza aniżeli psychiczna i emocjonalna. Wydarzenie jakim jest poród, wymaga od kobiety skonfrontowanie się z jej głęboko żywionym lękiem, który podczas porodu posiada wysoce negatywny aspekt. Oswojony lęk będzie pozwalał na znaczne zmniejszenie poziomu adrenaliny w organizmie rodzącej, a co za tym idzie zwiększenie natężenia skurczy, przyspieszając akcję porodową.

Kobieta rodząca musi poddać się swojemu instynktowi. Hormon zwany oksytocyną sprzyja postępowi akcji porodowej i tylko wtedy zwiększa się jego wydzielanie, gdy kobieta nie hamuje swoich emocji, przyzwala na odczuwanie „oswojonego” lęku i bólu. Ból, podkreślam, pełni funkcję informacyjną dla rodzącej na jakim etapie porodu się znajduje. Otwarcie się na rodzenie, które w dużej mierze zależne jest od akceptacji bólu i nie demonizowanie go, pozwoli przeżyć poród jako jeden z najpiękniejszych momentów w życiu.

Każda kobieta, która jeszcze podczas ciąży uświadomi sobie, że jest właśnie kobietą i taka jest jej rola i zadanie, by wydać na świat potomka, będzie miała o wiele krótszy i łatwiejszy poród. Dla świadomej rodzącej zapewne nie będzie stanowiło problemu kierowanie się swoim instynktem w tej niezwykle pięknej chwili.

Rady dla rodzącej

  1. Nie zaprzeczaj istnieniu strachu i bólu.
  2. Ból staraj się uśmierzać prawidłowym oddychaniem, o którym powie Ci położna.
  3. Myśl o dziecku, że ono również się boi, a długi poród nie jest dla niego komfortową sytuacją.
  4. Kieruj się potrzebą, jak najszybszego spotkania z maluchem.
  5. Kieruj się potrzebą, jak najszybszego spotkania z maluchem.
  6. Zatrzymaj się podczas największego bólu i strachu i pomyśl, że im sprawniej będziesz działać, tym szybciej maluszek wydostanie się z Ciebie i  będzie mógł do Ciebie przytulić.
  7. Pomyśl, o tym ile wiesz i jak bardzo jesteś świadoma, tego co dzieje się tu i teraz w porównaniu z Twoim dzieckiem, które jest bezbronne w tej sytuacji.
  8. Pomóż swojemu dziecku dotleniając je swoim oddychaniem i spokojem mamy, która nie chce przyprawiać je o większy lęk niż zmuszone jest przeżywać.

Życzę samych wielkich i zarazem łagodnych przeżyć przy narodzinach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here