W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

0

sen noworodkaNa wznak, na boku czy na brzuszku? Pytanie z pozoru proste, ale jednak nie do końca. Istnieje wiele teorii jak powinno się układać noworodka do snu. Nowo narodzone dziecko jest istotą całkowicie bezbronną, nie ma wpływu na to, w jakiej pozycji śpi. To rodzice muszą podjąć tę decyzję za nie. Większość ekspertów w dzisiejszych czasach twierdzi, iż dzieci zaraz po urodzeniu powinny spać na pleckach, ta pozycja jest najbezpieczniejsza, zapewnia swobodę ruchów i drożność dróg oddechowych. Jeśli dziecko ma skłonność do ulewania po karmieniu, możesz położyć je na boku. Pamiętaj jednak, że pod twoją nieobecnością dziecko może przewrócić się na brzuch i zatkać sobie nosek, dlatego nie zostawiaj w takiej pozycji niemowlaka na długo, to zbyt niebezpieczne. Aby dziecko wytrwało w pozycji bocznej, możesz podeprzeć mu plecki kocykiem. Pozycja na brzuszku nie jest wskazana z powodu możliwości wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej SIDS polega na tym, iż dochodzi do nagłego zgonu noworodka, właściwie bez powodu. Naukowcy do dziś nie wiedzą dokładnie co może ją wywoływać, ale na szczęście odsetek takich nieszczęść nie jest duży. Wiadomo natomiast, iż ryzyko zespołu wzrasta u bardzo młodych matek (poniżej 19 lat), a także u rodzin, które piją alkohol i palą papierosy. Mimo, że nie zaleca się układania dziecka na brzuszku do przespania całej nocy, to w ciągu dnia jest to jak najbardziej wskazane. Kładź swoje maleństwo na brzuszku w ciągu dnia, to pomoże wzmocnić mięśnie karku, ale zawsze miej go na oku! Dla bardzo przezornych matek polecamy materacyk monitorujący oddychanie lub urządzenie zakładane na pieluchę, które w przypadku zespołu może nam bardzo pomóc.

Noworodek powinien spać płasko, nie jest mu potrzebna poduszeczka do momentu aż skończy dwanaście miesięcy. Gdy decydujesz się dać swojemu dziecku poduszkę, wybierz malutką i twardą, aby zmniejszyć ryzyko uduszenia. Aby uzyskać lekki spadek w łóżeczku, możesz pod dwie nogi podłożyć na przykład grubsze książki albo wsunąć pod materacyk pieluszkę czy kocyk.

Na temat pozycji spania noworodków można by wiele pisać, zwłaszcza, że z biegiem czasu te teorie również się zmieniają. Jakieś 20 lat temu spanie na brzuszku uważane było za najlepsze, a dziś jest z kolei ostro krytykowane. Cóż, z tego wszystkiego ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek, obserwować swoje dziecko, w miarę możliwości zmieniać pozycję dziecka chociaż w ciągu dnia, kiedy mamy je na oku, ponieważ zbyt długie spanie na pleckach może odkształcać główkę twojej kruszynki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here