Co warto wiedzieć o pieluszkowym zapaleniu skóry?

0

U prawie wszystkich niemowląt występuje okresowo wysypka ograniczona do powierzchni ciała przykrytej pieluszką. Zajęta nią powierzchnia jest usiana malutkimi pryszczowatymi nierównościami, które tworzą łuski lub skorupki. Czasami owrzodzenia mogą sączyć i wydzielać nieprzyjemny zapach.

Większość przypadków pieluszkowego zapalenia skóry spowodowana jest przez zakażenia bakteriami lub drożdżami, które rozwijają się szybko w wilgotnym i ciepłym środowisku. Niektórzy rodzice potrafią rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry na podstawie charakterystycznego wyglądu i ograniczonego występowania wysypki w okolicy pośladków i narządów płciowych, ale nie w fałdach skórnych.

Niekiedy jednak wysypka przechodzi w cięższe zakażenie; jeżeli wymienione okolice staną się żywoczerwone i zmienione zapalnie, gdy powstaną pęcherzyki wypełnione ropą lub wystąpią takie objawy jak gorączka, biegunka i apatia, dziecko należy pokazać lekarzowi. Na ogół pieluszkowe zapalenie skóry nie wymaga pomocy lekarza. Jeśli jednak nie ustąpi po 2-3 dniach leczenia domowego, lekarz może przypisać odpowiednią maść. W leczeniu u zapobieganiu nawrotom pieluszkowego zapalenia skóry podstawowe znaczenie ma odpowiednio częste zmienianie pieluszek. Lekarze jednak nie są jednomyślni, czy chorobie skuteczniej zapobiega używanie zwykłych pieluszek, czy gotowych pielucho majtek.

Środkami domowymi można wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry w ciągu 2-3 dni poprzez:

  • nie zakładanie pieluszki dziecku wtedy kiedy jest to niepotrzebne;
  • jak najszybsze przebieranie dziecka gdy odda stolec;
  • zmieniając pieluszkę, przemyjmy skórę dziecka wodą i łagodnym mydłem;
  • aby przyśpieszyć gojenie skóry możemy posmarować dziecku skórę olejem z witaminą E – kremów i maści nie stosujmy przed wygojeniem gdyż mogą opóźnić ten proces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here