Co zrobić, by dom był przyjazny dziecku?

0

dziecko_szafaKażdy rodzic chce, by dziecko czuło się we własnym domu dobrze. By dom był taki, w którym nie trzeba będzie na każdym kroku uważać, by maluch się nie skaleczył, nie zbił lub nie popsuł czegoś, gdzie przestrzeń nie będzie ograniczać dziecięcej wyobraźni, a i sąsiadom będzie się dobrze i, co najważniejsze, cicho żyło.

Przede wszystkim warto zadbać o podłogę. Powinna być ona odporna na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne oraz zabawy dziecięce. Dywan to rzecz, która szybko się zabrudzi i ciężko jest go wyprać. Warto położyć na podłogę posadzkowe płytki ceramiczne, którym nie straszne będą zabłocone buty ani ciężkie przedmioty spadające przypadkowo na podłogę. Płytki nie powodują także alergii, co w tych czasach jest bardzo ważne.

Należy dziecku zapewnić maksimum bezpieczeństwa,  by zminimalizować ryzyko i niebezpieczeństwo ewentualnych wypadków. Guza nie da się uniknąć, ale można postarać się, aby wnętrze domu było dobrze zorganizowane i dziecko poruszało się w nim bezpiecznie, bez stosowania niepotrzebnych zakazów, które ograniczają nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.

W pierwszym roku życia dziecka przedmioty użytku codziennego stają się elementami zabawy, stół często zamienia się w domek, a krzesło w samochodzik. Wszystko, co otacza dziecko, rozwija jego wyobraźnię. Pamiętajmy, by sprzęty domowe i meble nie zawierały elementów niebezpiecznych.

Gdy w mieszkaniu pojawia się dziecko, w miarę jego dorastania należy zainwestować w pokój dziecięcy, który jest jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Spełnia on przecież funkcję sypialni, bawialni, pracowni plastycznej, miejsca nauki i pracy, pokoju ćwiczeń muzycznych czy sali tańca lub sceny koncertowej. Ważnym jest więc, byśmy stworzyli miejsce do spania w zacisznej części pokoju, miejsce do nauki- biurko wraz z komputerem w najjaśniejszym miejscu w pokoju. Dzieci dużo się bawią, więc należy w pokoju wygospodarować miejsce na zabawy, które dzielą się na statyczne, takie jak układanie klocków i dynamiczne – tańce czy skakanie. Do przyjmowania przyjaciół warto zaaranżować kącik z fotelami i małym stolikiem tak, by nasze dziecko mogło zapraszać do siebie gości.

Dziecko w domu powinno czuć się bezpieczne, nieograniczone i szczęśliwe- wtedy będzie rozwijało się tak, jak powinno. Pojawienie się malucha to rewolucja zarówno dla rodziców, jak i mieszkania, ale warto w nią zainwestować. Wesołe, kochane dziecko odwdzięcza się uśmiechem, radością i, co najważniejsze, bezgraniczną miłością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here