Czy warto karmić piersią?

0

Karmić czy nie karmić – oto jest pytanie. Jednak na to pytanie większość specjalistów odpowiada: zdecydowanie karmić, kwestią sporną jest tylko jak długo matki powinny karmić swoje dzieci. Niektórzy twierdzą, że jak najdłużej się da, inni zalecają karmienie do roku, jeszcze inni, twierdzą, że karmienie powinno trwać 6 miesięcy.

Mleko ludzkie zawiera mnóstwo wartości odżywczych i bakterii, które są potrzebne noworodkowi. Jest w nim wiele komórek immunologicznych, a one chronią dziecko przed szkodliwymi bakteriami i wirusami oraz przed alergiami, dlatego dzieci karmione piersią mają wyższą odporność na choroby od dzieci karmionych sztucznie. Mleko matki zawiera również ważne przeciwciała obronne IgA, które „idą” z pomocą noworodkowi przy zwalczaniu chorobowych mikroorganizmów, bez wywoływania zapalenia. Podobne działanie ma fibronektyna, która jest również zawarta w mleku matki. Nie na darmo mówi się, że najlepszy posag, jaki możesz dać swojemu dziecku to mleko z piersi.  Pokarm matki jest łatwo przyswajany, dzięki obecności przeciwciał i enzymów zapewnia dziecku harmonijny wzrost i prawidłowy rozwój organizmu. Dzieci karmione przez matki piersią wykazują lepszy rozwój emocjonalny, psychomotoryczny, wcześniej zaczynają mówić. Pierwsze mleko jest nazywane siarą i jest to najbardziej wartościowe mleko matki, ma wysoką zawartość białek, niższą zawartość tłuszczy i laktozy. Po trzech tygodniach dziecko zaczyna pić już tzw. dojrzałe mleko, które zmienia skład w zależności od diety matki i pory dnia, specjaliści twierdzą, że najbardziej wartościowe mleko występuje w nocy, dlatego warto, mimo wysiłku, wstawać na nocne karmienia. Mówi się, że dzieci karmione nocą mają wyższy iloraz inteligencji, nocne mleko zawiera więcej tłuszczu, sodu, potasu i żelaza. W ludzkim pokarmie występuje właściwa proporcja aminokwasów, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, co gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu niemowlęcia. Noworodek ma zwiększone zapotrzebowanie na cholesterol, niezbędny do mielinizacji osłonek nerwów, jego odpowiednie proporcje występują właśnie w mleku ludzkim. Dziecko karmione piersią jest mniej narażone na zachorowanie na cukrzycę w przyszłości, a wszystko to ponieważ mleko matki zawiera odpowiednią ilość cukru zwanego laktozą, która zapobiega nagłym wahaniom cukru we krwi. Karmienie piersią może przynieść korzyści dziecku w wieku dorosłym, nawet mając trzydzieści czy czterdzieści lat, dziecko czerpie z twojego dobrodziejstwa. W mleku ludzkim występuje najlepsza proporcja wapnia, fosforu i magnezu, czynników niezbędnych do właściwego rozwoju układu kostnego, dlatego dziecko będzie mniej narażone na osteoporozę i dyskopatię.

Oprócz aspektów czysto medycznych i zdrowotnych, karmienie piersią jest po prostu wygodne! Mleko z piersi jest w każdej chwili gotowe do podania, nie trzeba go podgrzewać, odmierzać odpowiednich proporcji wody i mleka modyfikowanego, nie trzeba kupować całego zestawu butelek i smoczków. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż mleko matki jest darmowe, co jest nie lada argumentem, zwłaszcza w dzisiejszej dobie podwyżek żywności.

I jeszcze jeden argument, być może najważniejszy. Karmienie piersią odgrywa bardzo ważną rolę w psychice zarówno dziecka, jak i matki, zaspokaja potrzebę bliskości, rozbudza uczucia macierzyńskie u matek. Mama i dziecko stają się spokojniejsze i po prostu szczęśliwsze. Matka jest bardziej łagodna i czuła, co pomaga jej znosić trudy macierzyństwa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here