Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

0

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć wtedy, gdy dziecku wyrżną się pierwsze ząbki. Nie czekajmy z tą wizytą do momentu gdy dziecku popsują się zęby. Jeżeli pierwsza wizyta u dentysty będzie się dziecku kojarzyć z bólem, a każdej kolejnej wizycie może towarzyszyć stres.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce ok. 5-6 miesiąca życia dziecka, gdy pojawia się pierwszy mleczak. W trakcie takiej wizyty rodzice dowiadują się jak dbać o zęby dziecka. Specjalista ocenia zgryz małego pacjenta. Gdy wszystko jest w porządku, kolejna wizyta odbywa się zazwyczaj kilka miesięcy później. Dzięki regularnym kontrolą mamy pewność, że nie przegapimy początków próchnicy. Gdy rodzice dbają o regularne wizyty u dentysty i systematycznie myją mu zęby, to jest duże prawdopodobieństwo, że zęby dziecka będą długo zdrowe i białe.

Starsze dziecko należy odpowiednio wcześniej przygotować do wizyty u dentysty. Może to być zabawa, podczas, której dziecko będzie naprawiało zęby lalki czy misia. Warto również skorzystać z wizyt adaptacyjnych, które polegają na oswajaniu dziecka z gabinetem i personelem. Podczas takich wizyt dziecko ogląda przyrządy dentystyczne, bawi się na fotelu, dowiaduje jak należy myć zęby. Często wystarczą 2-3 takie wizyty, by dziecko bez obawy pozwoliło dentyście oglądnąć jamę ustną a w razie potrzeby grzecznie siedziało. Gabinety, które specjalizują się w leczeniu zębów dzieci często dają nagrody za odwagę małych pacjentów drobnym upominkiem, np. samochodzikiem czy piłką. Dzięki temu u dziecka powstają pozytywne skojarzenia, które pomagają w zabraniu go na kolejną wizytę. Jeśli w zębie dziecka pojawi się ubytek, należy natychmiast rozpocząć leczenie. Szczególnie dlatego, że próchnica to choroba bakteryjna i zakaźna. Drobnoustroje, które niszczą zęby, mogą wraz z krwią wędrować po całym organizmie i powodować groźne schorzenia np. nerek, stawów czy serca. Poza tym, jeśli dziecko zbyt wcześnie straci zęby mleczne, to zęby stałe mogą rosną krzywo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here