Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

0

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć wtedy, gdy dziecku wyrżną się pierwsze ząbki. Nie czekajmy z tą wizytą do momentu gdy dziecku popsują się zęby. Jeżeli pierwsza wizyta u dentysty będzie się dziecku kojarzyć z bólem, a każdej kolejnej wizycie może towarzyszyć stres.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce ok. 5-6 miesiąca życia dziecka, gdy pojawia się pierwszy mleczak. W trakcie takiej wizyty rodzice dowiadują się jak dbać o zęby dziecka. Specjalista ocenia zgryz małego pacjenta. Gdy wszystko jest w porządku, kolejna wizyta odbywa się zazwyczaj kilka miesięcy później. Dzięki regularnym kontrolą mamy pewność, że nie przegapimy początków próchnicy. Gdy rodzice dbają o regularne wizyty u dentysty i systematycznie myją mu zęby, to jest duże prawdopodobieństwo, że zęby dziecka będą długo zdrowe i białe.

Starsze dziecko należy odpowiednio wcześniej przygotować do wizyty u dentysty. Może to być zabawa, podczas, której dziecko będzie naprawiało zęby lalki czy misia. Warto również skorzystać z wizyt adaptacyjnych, które polegają na oswajaniu dziecka z gabinetem i personelem. Podczas takich wizyt dziecko ogląda przyrządy dentystyczne, bawi się na fotelu, dowiaduje jak należy myć zęby. Często wystarczą 2-3 takie wizyty, by dziecko bez obawy pozwoliło dentyście oglądnąć jamę ustną a w razie potrzeby grzecznie siedziało. Gabinety, które specjalizują się w leczeniu zębów dzieci często dają nagrody za odwagę małych pacjentów drobnym upominkiem, np. samochodzikiem czy piłką. Dzięki temu u dziecka powstają pozytywne skojarzenia, które pomagają w zabraniu go na kolejną wizytę. Jeśli w zębie dziecka pojawi się ubytek, należy natychmiast rozpocząć leczenie. Szczególnie dlatego, że próchnica to choroba bakteryjna i zakaźna. Drobnoustroje, które niszczą zęby, mogą wraz z krwią wędrować po całym organizmie i powodować groźne schorzenia np. nerek, stawów czy serca. Poza tym, jeśli dziecko zbyt wcześnie straci zęby mleczne, to zęby stałe mogą rosną krzywo.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz