Jak dbać o zęby dziecka?

1

Zęby naszej małej pociechy wcale nie muszą się psuć. Aby były białe i zdrowe przez lata, należy nie szczędzić czasu na codzienną higienę.

Po każdym karmieniu, już od pierwszych dni życia dziecka, należy przecierać dziąsła malucha wilgotną gazą.

Gdy pojawią się ząbki, należy kupić szczoteczkę – koniecznie z miękkim włosiem i małą główką, która dotrze bez trudu do każdego zęba. Szczoteczkę należy wymieniać co kwartał a po umyciu należy ją wysuszyć (gdy jest wilgotna bakterie mają dobre warunki do rozwoju). Dla dzieci poniżej 2 roku życia należy wybrać pastę bez fluoru, lub taką, która zawiera nie więcej 500 p.p.m. tego pierwiastka. Pasta dla dorosłych może być używana przez dziecko wtedy gdy samo może już płukać usta. Zwykle ma to miejsce między ok. 6-7 rokiem życia. Na szczoteczkę należy nakładać pastę wielkości ziarnka zielonego groszku. Szczoteczki nie moczymy, bo dzięki temu pasta będzie się mniej pienić i mycie będzie mogło trwać dłużej.

Aby zęby były dobrze umyte nie wystarczą wysiłki malucha. Pomoc rodzica jest potrzebna do ok. 7 roku życia dziecka. Można z niej zrezygnować gdy dziecko potrafi np. dobrze sznurować buty czy sprawnie zapinać guziki. Umiejętności te świadczą o sprawności manualnej, niezbędnej również do dobrego szczotkowania zębów.

Zęby myjemy dziecku po śniadaniu i kolacji. Dodatkowo, po każdym posiłku, jamę ustną należy przynajmniej popłukać wodą. Po szczotkowaniu wieczorem nie pozwalajmy na przekąski, a do picia podajmy tylko wodę.

Słodycze powinno się jadać po głównych posiłkach, nigdy jako przekąski w ciągu dnia. Węglowodany zawarte w ciastkach czy cukierkach to doskonała pożywka dla bakterii.

Ważne i ciekawe! Nawet kobieta w ciąży może i powinna zadbać o zęby malucha. Związki mleczaków rozwijają się już na etapie życia płodowego. Dlatego ważne, by przyszła mama spożywała w tym czasie produkty bogate w wapń. Pierwiastek ten znajduje się w produktach mlecznych, a także kwaszonych (maślanki, kefir). Również w zielonych warzywach (kapusta, brokuł, jarmuż), roślinach strączkowych, orzechach i nasionach. Jedząc pokarmy bogate w wapń, unikajmy jednoczesnego picia kawy czy herbaty, ponieważ zawarte w nich związki utrudniają przyswajanie wapnia przez organizm.

1 KOMENTARZ

  1. Próchnicy u dzieci można zapobiec. Cieszymy się, że w sieci pojawia się coraz więcej artykułów dotyczących profilaktyki próchnicy u dzieci. Warto także ukształtować u dziecka nawyk mycia zębów przedstawiając go jako przyjemność zabawę, a nie obowiązek. Aktualnie dostępne są różne artykuły wspomagające motywację u dzieci. Wszystkie artykuły przydatne w higienie jamy ustnej znaleźć można w naszym sklepie. Zapraszamy do działu dla dzieci http://www.shop-dent.pl/dla-dzieci-c-51.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here