Jak masować niemowlaka?

1

Twoje maleństwo już od pierwszych chwil życia pragnie twojej uwagi, przebywając przy mamie i tacie czuje się bezpiecznie. Potrzebuje także twojego dotyku, a najlepszym sposobem aby to wszystko połączyć jest masaż twojego maleństwa. Masaże noworodków można zacząć już od 2 tygodnia życia, w czasie pierwszych dni po przyjeździe ze szpitala dziecko musi się „zadomowić” i przyzwyczaić do nowego miejsca. Dziecko masowane przez rodziców jest bardziej pogodne i ma większą odporność na choroby i stres, ponadto w przyszłości będzie łatwiej nawiązywało kontakty z rówieśnikami. Warto jeszcze dodać, że masaż dla niemowlaka to naprawdę olbrzymia przyjemność.

Ile powinien trwać masaż? Na początku może to być kilka minut, zacznij od 3 czy czterech minut, a potem stopniowo wydłużaj czas, aby pod koniec masować dziecko około 15 minut. W czasie masażu mów cały czas do dziecka, możesz też śpiewać mu piosenki. Najwłaściwszą porą na masaż jest czas między karmieniami, na przykład godzinę po ostatnim karmieniu, najlepiej tuż przed kąpielą, w czasie której zmyjesz oliwkę z ciała dzieciątka. Dziecko będzie odprężone i będzie się powoli przyzwyczajać do nowego trybu życia. Pamiętaj, aby temperatura w pomieszczeniu gdzie będziesz masować maleństwo nie była zbyt niska ani zbyt wysoka, najlepiej około 23oC, dziecku powinno być ciepło i wygodnie.

Na początku powinniśmy rozmasować sobie ręce i natrzeć olejkiem, twoje dłonie nie mogą być zimne, bo dziecko będzie czuło dyskomfort! Do masażu polecane są olejki z nasion winogron, ze słodkich migdałów albo oliwa z oliwek. Najlepiej przed pierwszym masażem przekonać się czy dziecko nie jest uczulone na olejek, należy potrzeć dłoń malucha olejkiem i odczekać około 30 minut na reakcję. Jeśli na rączce nie pojawi się żaden niepokojący, czerwony ślad, oznacza to że wszystko jest w porządku.

Rozbierz dziecko i połóż na kocyku. Masaż rozpocznij od stópek maluszka, możemy je gładzić od pięty do palców, delikatnie uciskaj każdy paluszek za pomocą palca wskazującego i kciuka, podeszwę stópki masuj ruchami okrężnymi oraz delikatnie uciskaj stopę wzdłuż jej krawędzi. Następnie masuj nóżki dziecka, dotykaj je od góry do dołu i odwrotnie, możesz także wykonywać tak zwane wyciskanie albo „pokrzywkę”, ale pamiętaj aby twoje ruchy były delikatne i niezbyt silne. Później wykonuj masaż plecków, powolnym ruchem przesuwaj dłonie po pleckach od karku do kości ogonowej i z powrotem. Następnie zajmij się brzuszkiem, połóż dłonie na wysokości pępuszka i delikatnie wykonuj ruchy tak zwane księżyce albo półokręgi. Nie zapomnij także o masażu twarzy, przesuwaj dłonie od środka czoła w stronę skroni, następnie masuj nosek od jego nasady w dół do kącików ust.

Staraj się wykonywać masaż codziennie, zwłaszcza gdy dziecko jest niespokojne i ma kolki. Pamiętaj, że jedynym przeciwwskazaniem do masażu jest wysoka temperatura dziecka, w każdym innym przypadku masuj śmiało swoje maleństwo, a będą to cudowne chwile nie tylko dla ciebie, ale także dla małej kruszynki.

 

1 KOMENTARZ

  1. masaż to jest supersprawa, my masujemy przeciwkolkowo (jak tu sposobnakolke.pl/pl/precz-z-kolka.html) efekty są super, masujemy do usypianka, mamy oliwkę bardzo przyjemną 🙂 Same plus!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here