Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

0

przedszkoleJeżeli udało Wam się  zapisać swoje dziecko do przedszkola, jesteście wielkimi szczęściarzami. Przygotowując przedszkolną wyprawkę wszyscy zastanawiamy się zapewne, jak najłagodniej wprowadzić dziecko w nowy etap życia.

Każdy rodzic zastanawia się, czy jego dziecko gotowe jest do pójścia do przedszkola, na co należy zwrócić uwagę wybierając przedszkole i najważniejsze, jak przygotować do pójścia do przedszkola swoją pociechę, jak z nią rozmawiać o czekających je w życiu zmianach i  jak radzić sobie z trudnościami, które mogą wystąpić.

Sytuacja, kiedy dziecko ma iść do przedszkola jest trudna dla niego samego, jak i dla rodziców. Z bezpiecznego do tej pory miejsca, jakim jest dom rodzinny dziecko wyrusza do nieznanego mu dotąd miejsca-przedszkola, gdzie są duże, nowe sale, nowe zabawki, nowe panie i wiele reguł do zapamiętania i zrozumienia.

Zanim dziecko zetknie się  z nową dla siebie sytuacją życiową, rodzice powinni przygotować  dziecko odpowiednio do wkroczenia w ten nowy świat. Właśnie na rodzicach spoczywa ten bardzo trudny obowiązek. To zadanie na wakacje poprzedzające pójście pociechy do przedszkola.

Przede wszystkim należy ustalić  w domu  stały rytm dnia, aby dziecko przyzwyczaiło się  do wykonywania rożnych czynności o stałych porach.

Nigdy nie straszmy dziecka przedszkolem, ponieważ będzie bało się tam chodzić  i przebywać. Należy wprowadzać dziecku do jadłospisu urozmaicone pokarmy i przestać je rozdrabniać. Należy nauczyć dziecko samodzielnego zjadania posiłków Nie zapewniajmy dziecka, ze w przedszkolu jest dobrze, ponieważ zwykle przynosi to odwrotny skutek. Należy nauczyć dziecko samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, pozwolić, by dziecko samodzielnie ubierało się i myło ręce. Należy bezwzględnie odzwyczaić dziecko od pampersów i smoczka, gdyż używanie ich w przedszkolu staje się bardzo uciążliwe zarówno dla dziecka jak i personelu.

Każdy rodzic powinien wprowadzić  dziecku pewne zasady i konsekwentnie ich przestrzegać. Ułatwi to adaptację dziecka do nowego środowiska.

Powinniśmy dać dziecku możliwość kontaktu z rówieśnikami, aby dobrze potem czuło się  w grupie przedszkolnej. Niektóre przedszkola już w czerwcu organizują  dni otwarte. Zapraszają rodziców z dziećmi, aby zobaczyli jak wygląda budynek przedszkola, jakie są warunki w nim panujące. Dzieci mogą wtedy poznać kolegów i koleżanki z przyszłej grupy, do które będą uczęszczać od września.  A kiedy już nadejdzie czas zakup…ów rzeczy niezbędnych do przedszkola, pozwólmy, by w zakupach uczestniczyły nasze dzieci.

Tak przygotowane dziecko z pewnością chętnie będzie maszerowało każdego dnia do przedszkola, które z czasem uzna za swój drugi dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here