Jak reagować, kiedy dziecko zaczyna używać brzydkich słów?

0

dziecko brzydkie slowaKiedy w ustach naszego malucha zaczynają pojawiać się brzydkie słowa zwykle wpadamy w panikę. Nie wiemy jak się zachować, co powiedzieć, jak zareagować? Spokojnie. W tym wieku zdarza się to większości dzieci.

Fakt, że dziecko zaczyna używać  brzydkich słów wcale nie znaczy, że wie co dane słowo oznacza. Prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że robi źle. Dzieci zazwyczaj bardzo szybko podchwytują nowe słowa i z upodobaniem je powtarzają. Dlatego bardzo ważne jest to. aby uważać na to co i jak się przy nich mówi. Kiedy już jednak podchwyci niecenzuralne wyrazy, wtedy tylko od rodziców zależy, jak szybko znudzi mu się nowe , brzydkie słowo i czy zrozumie, że postępuje źle wymawiając je w naszej czy kogoś innego obecności.

Zwykle staramy się, żeby w domu nie przeklinać lub pilnujemy by „brzydkie wyrazy”  nie padały w obecności dziecka. Mimo to  maluch może je usłyszeć  w wielu innych miejscach, np. na podwórku,  w przedszkolu, szkole, w sklepie, w telewizji, od rówieśników. Dla dziecka takie słowa brzmią niemalże magicznie. Pomijając to, że nie rozumieją co oznaczają, słyszą, że dorośli wypowiadają je z pasją więc starają się ich naśladować. Jednak prawdziwa magia „brzydkich” słów zaczyna się, kiedy podczas wymawiania ich przez dzieci zaczynają się nimi interesować dorośli. Najlepiej w ogóle nie zwracać uwagi na to jak dziecko przeklina. Poprzez używanie takich słów  chce być w centrum uwagi, wzbudzać swoją osobą jak największe zainteresowanie dorosłych. Najlepiej nie reagować wcale, bowiem nasze krzyki, nakazy i zakazy mogą przynieść wręcz odwrotny skutek. Czyli najlepszą reakcją jest nasz brak reakcji. Kiedy bowiem dziecko zauważy, że używaniem przekleństw nie zwraca na siebie naszej uwagi szybko się znudzi powtarzaniem niecenzuralnego słowa i o nim zapomni. Nie należy się również śmiać, kiedy słyszymy z ust naszej pociechy brzydkie słowa, choć czasem może to być trudne, bo maluch, który nie umie wymówić niektórych głosek może być przezabawny. Starajmy się wtedy zachować naprawdę jak dorośli i opanowywać uśmiech na twarzy podczas takich sytuacji z naszym dzieckiem. Nie powinniśmy też surowo zakazywać używania takich słów, bo przecież to co zakazane, kusi podwójnie.

Kiedy naszemu dziecku minie już chęć wymawiania brzydkich słów warto mu wytłumaczyć dlaczego nie przystoi używać takich słów. Należy zacząć od tego, że gdy takie wyrazy wymawia tak śliczne dziecko, robi nam się przykro i że grzeczne dzieci nie powinny używać takich zwrotów. Trzeba tez wytłumaczyć dziecku, że są to słowa, które mogą obrażać innych. Warto też wyjaśnić, że dorośli używają czasem takich słów, by oddać nadmiar złych emocji, ale to  też nie jest czynem pozytywnym. Niektórzy rodzice zaczynają stosować kary, co czasem pomaga, a czasem jest nieskuteczne. Można dziecku zasugerować, by wymyśliło inne słowo, by wyrazić swe negatywne emocje. Czy jest to jednak dobre oddziaływanie wychowawcze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here