Jak rozmawiać z niegrzecznym dzieckiem i dziadkami rozpieszczającymi wnuki?

0

wychowanie dzieckaNie wychowa się dziecka, nie karcąc go.

1. Dziecko musi mieć stawiane granice, bo od tego zależy jego poczucie bezpieczeństwa.

2. Nieużywanie kar cielesnych nie oznacza ,że na wszystko dziecku pozwalamy. Uderzenie dziecka to dowód słabości dorosłego. Równie niedobre jest straszenie. Może powodować lęki objawiające się przykładowo niespokojnym snem, obawą przed innymi ludźmi czy zwierzętami.

Najlepszą metodą wychowania jest konsekwencja.

a) Gdy dziecko źle postępuje, należy mu o tym powiedzieć w sposób zdecydowany oraz surowy – konsekwentnie przypilnować, czy zareaguje na nasze słowa.

b) Kiedy nie ma reakcji, wtedy należy zagrozić konsekwencjami. Np. jeśli nas nie posłucha, nie będzie oglądało bajki, nie pogra na komputerze itp.

c) Gdy dziecko nie posłucha, należy zdecydowanie wymierzyć mu zapowiadaną karę – robimy to bez gniewu i złości. Można postawić do kąta. Jest to kara dotkliwa, bo dziecko się nudzi i ma świadomość, że ominęły je przyjemne zabawy, deser czy wycieczki.

Niejednokrotnie dzieci krzykiem, płaczem lub rzucaniem się na podłogę wymuszają kupno zabawki, zgodę na pójście do kolegi. A my, rodzice, ulegamy dla świętego spokoju lub aby nie wzbudzić w sklepie zainteresowania otoczenia. Przez to dziecko szybko odkrywa, że w ten sposób może osiągnąć celi korzysta z takich środków. Będzie słuchać, jeśli wie, że rodzic z całą pewnością wyegzekwuje to, co zapowiada. To najważniejszy element wychowania.

Problem z dziadkami.

Czasy sprzyjają rozpieszczaniu wnuków: jest dużo pokus, słodyczy, zabawek. Z wiekiem na pewno się łagodnieje, a przesada miłości i spełnianie zachcianek wnuków czasem są spowodowane brakiem innych zajęć. Dzieci bezlitośnie wykorzystują tę słabość, a rodzice wymierzając karę, mają dwojakie uczucia. Bo stosuję represję za to, na co pozwolili dziadkowie. Powszechnie mówi się, że to rodzice wychowują dzieci, a dziadkowie je rozpieszczają. To niedobrze, bo przy okazji seniorzy często podważają autorytet rodziców. Oczywiście, dziadkowie mogą sobie pozwolić na to, żeby sprawiać wnukom więcej przyjemności. Jednak różnica zdań co do metody wychowania być nie powinno i nie wolno ich demonstrować przy dzieciach. Nie można też podważać decyzji rodziców.

Jak rozmawiać z seniorami?

Dziadkowie przeciwni jakimkolwiek formom karania wnuków to częsty problem, który doprowadza do sprzeczek w rodzinie. Starszym osobom trudno wytłumaczyć, że ich sposób wychowania jest zły albo nie taki, jaki wybrali rodzice. To bywa przyczyną zadrażnień w rodzinie. Należy porozmawiać z dzieckiem o tym, że rozpieszczanie jest przywilejem dziadków, ale w domu rodzice nie będą już tak pobłażliwi. Dziadków trudno jest przekonać, choć niektórzy uważają, że konieczne jest wcześniejsze określenie granic, do których mogą się posuwać. Warto im powiedzieć, że w naszym domu dziecko musi się słuchać i będziemy konsekwentni. Takie same generalne zasady zachowania wobec niegrzecznego dziecka powinny obowiązywać wszystkich dorosłych w rodzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here