Jak wspomagać rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka?

0

dziecko_emocjeNa każdym rodzicu spoczywa obowiązek w postaci wychowania dziecka i zapewnienia dziecku możliwości rozwoju, wsparcia tego rozwoju różnymi metodami. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem wymaga od rodziców ogromnej odpowiedzialności, sumienności i dojrzałości. Nie jest  to jednak niemożliwe.

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że pierwsze sześć lat życia dziecka to czas niezwykle cenny dla rozwoju młodego człowieka. Dlatego tak ważne jest, czym rodzice karmią dziecko w tym okresie (nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim intelektualnie i duchowo). To właśnie od rodziców tak wiele zależy- rodzice są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami każdego człowieka, rodzice pokazują, jak żyć, jak kochać i jak przezwyciężać przeciwieństwa losu, które życie będzie stawiało na drodze rosnącej istoty. Problemy, które dla nas wydawać się będą błahymi, dla naszych pociech z pewnością będą niezwykle istotnymi kwestiami w ich życiach, dlatego w ciągu pierwszych lat życia dzieci, rodzice powinni stworzyć silną więź emocjonalną, która w przyszłości pozwoli dziecku uważać rodzica za osobę, której może bezgranicznie zaufać i powierzyć wszelkie troski i problemy.

W rozmowie z każdym, nawet najmłodszym, dzieckiem, pamiętajmy, że każde dziecko jest inteligentne. Ta „przypadłość” jest z nimi od urodzenia. My- jako rodzice- możemy ją tylko rozwijać stosując kilka podstawowych kroków, by ten niezwykły potencjał mógł zostać rozwinięty i odpowiednio wykorzystany. Na rozwój dziecka możemy wpłynąć także poprzez zapewnienie mu odpowiedniego otoczenia, dostarczenie stymulujących bodźców i rozwijanie właściwej komunikacji.

Warto wspomnieć, że podstawową metodą, jaką mają do dyspozycji rodzice jest rozmowa. Pamiętajmy, by dyskutować z dzieckiem, wyjaśniać mu zasady rządzące światem. Należy otwarcie mówić o swoich uczuciach, lękach i wątpliwościach. Pokazujmy dziecku, w jaki sposób należy radzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością. Dziecko powinno mieć świadomość, że każdy problem ma jakieś rozwiązanie, a sztuką jest znalezienie najlepszego wyjścia z sytuacji kryzysowej. Pozwoli to rozwinąć dziecięcą wrażliwość.

Pomóc nam w tym może również czytanie dzieciom książeczek i opowiadań pełnych mądrych i pozytywnych myśli słow. Tematyka opowiadań  powinna dotyczyć w dużej mierze problemów przełamywania barier, przezwyciężania nieśmiałości i kompleksów, nawiązywania przyjaźni, okazywania uczuć i cieszenia się tym, co z pozoru błahe i oczywiste. Pozwól dziecku poznawać świat- pokaż, że rzeczywistość jest piękna, kryje w sobie wiele tajemnic. Powtarzanie maluchowi pozytywnych słów pozwoli wzbudzić jego pozytywne spojrzenie na otaczający go świat, a także ludzi i siebie samego.

Warto również wprowadzić w zabawę zestaw ćwiczeń, które z pewnością pomogą dziecku rozwinąć inteligencję emocjonalną. Można wymyślać przeróżne zabawy, które pobudzą emocje- zadawać dziecku pytania „Jak byś się czuł, gdyby okazało się, że…”, „Co zrobiłbyś na miejscu…”. Można skorzystać także z literatury- opowiadając bajkę pytaj, dlaczego bohater tak postąpił, dlaczego w danej sytuacji towarzyszyły mu takie a nie inne uczucia. Podczas czytania odpowiadaj na zadawane przez dziecko pytania w stylu: „a dlaczego?” „a co to?” „a jak to wygląda?”. Takiej aktywności dziecka nie należy unikać, udzielając odpowiedzi miej świadomość, że właśnie w ten sposób najlepiej stymulujesz rozwój inteligencji emocjonalnej u dziecka.

Należy uczyć dziecko dostrzegania i akceptowania wad, tłumacząc, że nikt nie jest doskonały, a popełnianie błędów leży w ludzkiej naturze.

Zachęcaj je również do nawiązywania przyjaźni- znalezienie bliskiej osoby, doskonale wykształca w dziecku zdolności interpersonalne i pozwoli w przyszłości być bardziej śmiałym i chętnym do nawiązywania znajomości.

Wychowanie dziecka to niesamowita przygoda, bowiem każdy dzień niesie nowe możliwości, budzi kreatywność, wzbogaca rozwój. Jako rodzic, powinieneś stawić temu czoła, potraktować to jako świetną zabawę. Pozwoli to nie tylko na utworzenie silnej relacji emocjonalnej między Wami, a wspomoże rozwój dziecka w najważniejszych dla niego latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here