Jaki sport dla małego dziecka?

0

Dziecko zaczyna dbać o kondycję będąc jeszcze płodem. Robi fikołki, obraca się, prostuje, zwija, itd. Kiedy przychodzi na świat, to dalej trwa jego gimnastyka w postaci machania rączkami i nóżkami. Z wiekiem rusza się coraz bardziej i intensywniej, ale to rodzice powinni zadbać, aby dziecko miało wystarczająco dużo ruchu. Sport dla dziecka jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na prawidłowy rozwój jego ciała i umysłu. Oczywiście nikt nie mówi o uprawianiu wyczynowego sportu przez dwuletnie dziecko, ale kto wie, czy nie wyrośnie z niego jakiś mistrz olimpijski. Jednak trzeba dawkować aktywność fizyczną każdemu, nie tylko dziecku.

Sport powinien być dostosowany do wieku i możliwości dziecka. Wiadomo, że pierwsze zabawy sportowe to gra w piłkę, skakanka, gry zespołowe albo sanki zimą.

Natomiast czym dziecko starsze, tym lepiej, aby miało możliwość poznawania różnych dyscyplin. Ważne jest jednak, aby nie realizować poprzez dziecko swoich nie spełnionych marzeń. To, że my chcieliśmy być w dzieciństwie karateką albo piłkarzem, to nie oznacza, że nasze dziecko również o tym marzy. Pozwólmy mu wybrać.

Pierwszymi sportami, które są odpowiednie dla najmłodszych, to wszelkie gry zespołowe i taniec. Pozwalają one na rozwijanie się małego organizmu i budowanie zdolności działania w grupie, a wszystko to za pomocą zabawy.

Kolejne dyscypliny, ale skierowane raczej do nieco starszych dzieci, to sztuki walki, tenis, jazda konna albo pływanie.

Jazda konna lub pływanie właściwie nie ma ograniczeń wiekowych, ale są to dziedziny sportu, gdzie maluch potrzebuje większego nadzoru dorosłych, najlepiej rodziców.

Najlepszym rozwiązaniem będzie mała wycieczka po różnych obiektach sportowych. Dobrym sposobem, aby dziecko wybrało coś co polubi, a nawet pokocha, to pokazanie mu wszystkich możliwości. Trzeba pozwolić, aby nasza pociecha mogła pójść na lekcje próbne z wielu kategorii, a potem samodzielnie mogła podjąć decyzję. To nie tylko da szansę trafnego wyboru, ale będzie to również pierwsza lekcja samodzielności.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here