Jakie są badania bilansowe dziecka?

0

DSC_1326Bilans dwulatka. To badanie okresowe, w czasie którego lekarz mierzy i waży dziecko, co pozwala określić, czy rozwija się ono proporcjonalnie. Sprawdza wzrok, słuch, umiejętności mowy, a także, czy zewnętrzne narządy płciowe mają prawidłową wielkość. Osłuchuje malucha, by ocenić pracę serca i układu oddechowego oraz bada brzuch. Sprawdza czy są nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym. W razie potrzeby kieruje do specjalisty.

Bilans czterolatka. To zmierzenie i zważenie dziecka. Lekarz pyta o obowiązkowe szczepienia ochronne, przebyte przez malucha choroby oraz ocenia jego ogólny rozwój. Sprawdza również wzrok, słuch i rozwój mowy, mierzy ciśnienie tętnicze krwi, osłuchuje i bada brzuch. Ocenia też sprawność ruchową.

Bilans sześciolatka. To ocena ogólnego rozwoju i dojrzałości do nauki w szkole. Lekarz waży i mierzy dziecko, mierzy ciśnienie, bada wzrok, słuch oraz zewnętrzne narządy płciowe. Sprawdza również czy dziecko nie ma wad wymowy i czy nie potrzebna jest pomoc logopedy.

Bilans dziesięciolatka. Pozwala ocenić ogólny rozwój psychoruchowy i psychospołeczny dziesięciolatka oraz jego przystosowanie do nauki w szkole. W czasie wizyty dziecko jest ważone, mierzone, sprawdza się jego wzrok, słuch i postawę. Ważnym elementem badania jest ocena dojrzałości narządów płciowych.

Bilans czternastolatka. Ocenia rozwój psychospołeczny dziecka, ogólny stan zdrowia i dojrzałość płciową. Oprócz podstawowych badań, lekarz powinien przeprowadzić z młodym człowiekiem rozmowę na temat jego zachowań prozdrowotnych.

Bilans osiemnastolatka. Jest podobny do bilansu czternastolatka. Dodatkowym elementem jest ocena możliwości podjęcia pracy lub dalszej nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here