Planowanie płci dziecka? To możliwe – zobacz, jak!

Pragniesz mieć chłopczyka? A może wolisz dziewczynkę? Dowiedz się, jaką metodą możesz zaplanować płeć dziecka.

1

planowanie_plciDo dziś dzień w wielu społeczeństwach panuje błędne przekonanie o wyższości płci męskiej nad żeńską. Oczekuje się narodzin chłopców, faworyzowanych przez wierzenia religijne, wieloletnie tradycje lub pobudki ekonomiczne. W naszej tolerancyjnej i wyemancypowanej kulturze płeć dziecka nie jest aspektem aż tak istotnym. Przyszli rodzice podkreślają, że liczy się dla nich przede wszystkim to, aby noworodek był zdrowy. Zapewne każdy jednak skrycie marzy o maluchu określonej płci.Obecny poziom wiedzy biologicznej na temat prokreacji pozwala na mniemanie, że planowanie płci dziecka jest możliwe. Metodę opartą na sprytnym wykorzystaniu czynników naturalnych opracowała Hazel Chesterman-Phillips, nauczycielka Homerton Collage w Cambridge. Zastosowały ją z powodzeniem dziesiątki tysięcy par na całym świecie. Czas na Polskich rodziców.

Komórki rozrodcze i zapłodnienie

Kobieca komórka jajowa jest zawsze żeńska i ma zestaw chromosomów X. To plemniki w spermie mężczyzny decydują o ostatecznej płci dziecka. Komórki rozrodcze X (żeńskie) i Y (męskie) znacznie się od siebie różnią. Plemniki typu X poruszają się bardzo wolno, są wytrzymałe i dobrze czują się w środowisku o dużym stężeniu magnezu i wapnia. Męskie zaś (Y) są bardzo szybkie, jednak łatwo obumierają, wykazują wrażliwość na niekorzystne warunki oraz przepadają za otoczeniem sodowym i potasowym. W płynie ejakulacyjnym, mającym objętość 1-8 mililitrów, znajduje się od 100 do 400 milionów plemników, z których tylko pięć procent dociera do macicy. Im większa jest ilość spermy, tym mniejsze stężenie plemników żeńskich i odwrotnie – im mniej ejakulatu, tym jest ich więcej. Spermatogenezę hamuje wysoka temperatura, toteż zmniejszeniu ilości ejakulatu sprzyja trzymanie jąder w cieple.

Moment uwolnienia komórki jajowej z jajników nazywa się owulacją. Następuje ona po środku trwającego średnio 28 dni cyklu rozrodczego, około półtora tygodnia po zakończeniu miesiączki. Po owulacji środowisko pochwy zmienia się z kwasowego na zasadowe, wydzielina staje się śliska i wodnista, aby później prawie całkowicie zaniknąć. Okres obejmujący kilka dni przed i po owulacji, a także dzień, w którym ona następuje, nazywa się dniami płodnymi. Jest to czas, w którym prawdopodobny jest kontakt plemnika z komórką jajową. Sygnifikowany jest możliwymi do zaobserwowania zmianami takimi jak: wzmożony popęd seksualny, huśtawka hormonów oraz zaburzenia nastrojów. Mogą się również pojawić bóle brzucha, nudności i inne objawy, należące do subiektywnie wyczuwalnych przez kobietę.

Metoda selekcji płci

Ze względu na to, że plemniki męskie są szybsze, mają większą szansę na zapłodnienie komórki jajowej w dniu owulacji i następnym. W tym czasie wygrywają wyścig z plemnikami żeńskimi, które poruszają się dużo mniejszym tempem. Warunkiem dla zapłodnienia komórką męską jest duża objętość spermy, gwarantująca wyższe stężenie plemników Y. Ponadto, warto zapewnić komórkom męskim  środowisko zasadowe, potasowo-sodowe.

Komórki rozrodcze typu X są bardziej wytrzymałe, więc jeśli zostaną wprowadzone przed owulacją lub kilka dni po niej jest większe prawdopodobieństwo, że to one zapłodnią jajeczko. Ważne jest, aby ejakulatu zapładniającego było mało. Poza tym, w dniach około owulacyjnych nie może zostać wprowadzona do ustroju nawet najmniejsza dawka komórek Y, które zapewne dotrą do jajeczka szybciej. Co więcej, ustrój przyjazny plemnikom żeńskim winien być kwasowy i mieć wysokie stężenia magnezu i wapnia.

W związku z powyższym, kluczowymi elementami pozwalającymi na selekcję płci dziecka są wybranie odpowiedniego momentu zapłodnienia oraz zapewnienie właściwej objętości spermy w chwili poczęcia.

Przepis na chłopca to zapłodnienie dokonane w czasie owulacji, a maksymalnie dzień po niej – plemniki męskie docierają wtedy błyskawicznie do komórki jajowej, sprzyja im też zasadowe środowisko kobiecego ustroju. Aby ilość ejakulatu do prokreacji była jak największa, należy zachować wstrzemięźliwość seksualną w okresie od tygodnia do dwóch dni przed owulacją oraz trzymać jądra w chłodzie tj. nosić luźne bokserki, brać zimne kąpiele, a nawet stosować ochładzające okłady na narządy płciowe. Mężczyźni mogą również przyjmować suplementy cynku, które według badań, mogą przyczynić się do zwiększenia objętości spermy. Warto również, na sześć tygodni przed ciążą stosować dietę bogatą w sól i produkty słone, białe pieczywo oraz warzywa i owoce zawierające duże ilości sodu i potasu takie jak awokado, pomidory, oliwki, banany i ananasy.

Aby począć dziewczynkę, trzeba współżyć w czasie od tygodnia do dwóch dni przed owulacją dosyć często, a następnie powstrzymać się od seksu w dniu, w którym ona występuje i później. Trzeba dopilnować jak najmniejszej objętości spermy, to jest często się kochać (najlepiej co dwa dni) i ogrzewać jądra ciepłymi majtkami, obcisłymi spodniami oraz gorącymi kąpielami. Można też na kilka tygodni przed poczęciem zmienić nieco nawyki żywieniowe jedząc mniej soli i czerwonego mięsa, a zwiększając ilość spożywanych produktów białkowych (mleko, jogurty, sery, białe mięso, owoce morza) oraz pełnoziarnistych i bogatych w magnez.

Przygotowania do zastosowania metody

Jak widać, sposób na zaplanowanie płci dziecka jest dosyć prosty. Jednak ustalenie dokładnego momentu poczęcia i właściwych praktyk związanych z regulacją objętości ejakulatu nie jest z miejsca jednoznaczne i trzeba powziąć ku temu kroki na długo przed planowanym zapłodnieniem.

Kobieta powinna obserwować z dużą dokładnością swój cykl miesiączkowy przez przynajmniej rok. Codziennie rano musi skrupulatnie mierzyć temperaturę ustroju (najlepiej dokładnym termometrem elektronicznym) i obserwować śluz oraz inne objawy, mogące mieć znaczenie dla zapłodnienia. Najlepiej byłoby, gdyby zapisywała wyniki na  specjalnym wykresie- takim, jaki można spotkać na szpitalnych kartach pacjenta. Najtrudniejszym i jednocześnie najbardziej kluczowym zadaniem jest ustalenie momentu owulacji. Następuje ona w chwili spadku temperatury pochwy poprzedzającego jej znaczny wzrost lub dzień po niej. We właściwym określeniu dnia owulacji pomaga linia przełomu. Prowadzi się ją przez cały wykres, na wysokości średniej wartości temperaturowej cyklu. Jeśli wzrost temperatury po owulacji utrzymuje się powyżej tej linii, a wartości sprzed niej są w większości poniżej jej, chwila uwolnienia komórki jajowej z jajnika została wyznaczona poprawnie. Należy pamiętać, że wszelkie incydenty na polu zdrowia psychiczno-fizycznego kobiety, takie jak zmiany hormonalne, stres, czy przeziębienie mogą zafałszować wyniki. Ponadto, jeśli obserwująca ma bardzo nieregularne cykle, ustalenie dnia owulacji może stać się niemożliwe.

Mężczyzna ma obowiązek wykonania, na najpóźniej kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem, serii badań w celu uzyskania spermogramów. Dzięki nim wiadomo, jakie są objętości ejakulatów oraz w jaki sposób się zmieniają, jak również czy nie ma ich nadmiaru lub niedoboru wymagającego długotrwałej kuracji. Ostatnie badanie warto wykonać na dwa miesiące przed planowaną ciążą. Aż do poczęcia, mężczyzna powinien przestrzegać zasad pozwalających na kontrolę ilości spermy, to jest trzymać jądra w odpowiednim środowisku.

Podsumowanie

Metoda selekcji płci opiera się na dobraniu właściwego momentu zapłodnienia, ilości spermy oraz środowiska pochwy do preferowanego typu plemników. Jest zgodna z naturą i nieinwazyjna. Nie wymaga skomplikowanych działań, a dokładności w obserwacji cyklu, precyzyjnego ustalenia momentu owulacji i kontroli objętości ejakulatu. Jej skuteczność potwierdza ogromna ilość zadowolonych par.  Warto spróbować stanąć przed wyzwaniem jakim jest planowanie płci dziecka. Można spełnić marzenia o upragnionym chłopczyku lub dziewczynce i zyskać ogromną satysfakcję. Przyszli rodzice, do dzieła!

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here