Jak postępować w przypadku brzydkich nawyków u dzieci?

0

dlubanie w nosieNiepokojące nawyki u dzieci, takie jak ssanie kciuka, dłubanie w nosie, czy obgryzanie paznokci da się wyeliminować. Potrzeba do tego jednak czasu, cierpliwości i zaangażowania.

Zasady postępowania bez względu na rodzaj nawyku są w zasadzie takie same.

Po pierwsze należy usiąść z dzieckiem i porozmawiać. Szczególnie zaznaczam tu słowo „porozmawiać”, gdzie będzie mówił rodzic i dziecko. Rola rodzica będzie sprowadzała się do wytłumaczenia, dlaczego nawyk dziecka jest zły i nieakceptowany w społeczeństwie. Przykładowo, można przedstawić ssanie kciuka jako dziecinne i źle wpływające na zęby, a obgryzanie paznokci jako niehigieniczne. Dziecko niech spróbuje nazwać emocje, które kierują je do takiego zachowania.

Po drugie rozmawiając z dzieckiem, podejmijcie wspólnie decyzję, kiedy najprościej będzie zacząć walkę ze złym przyzwyczajeniem. Zrywanie złych nawyków u dzieci, nigdy nie podejmujemy w momentach trudnych dla dziecka, gdy przeżywa napięcie związane na przykład z pójściem do nowej szkoły, przeprowadzką, przyjściem na świat rodzeństwa itp.

Dobrą metodą na hamowanie złego nawyku jest założenie dziecku bransoletki na rękę, którą dłubie w nosie, ssie kciuk, czy obgryza paznokcie. Jest to bardzo skuteczny pomysł na stałe pilnowanie się dziecka, każdorazowa mimowolna chęć sięgnięcia palcem do nosa, czy buzi będzie mogła zostać ograniczona w ramach samokontroli, jaką daje spojrzenie na przypominająca bransoletkę.

Niezawodnym i 100% środkiem w walce przeciwko złym nawykom jest specjalna kartka na lodówce, która wzmacnia motywację u dziecka. Na kartce zaznaczamy dni, w których udało się dziecku zwyciężyć, po upływie określonej liczby dni, niech czeka je nagroda.

Presja kolegów i koleżanek często ma duże znaczenie w porzuceniu nawyku, niemniej jednak szkoda dopuścić swojego malucha do takiej ostateczności. Chwalmy więc dziecko za każdy, choć mały postęp na jego trudnej drodze w walce ze złym przyzwyczajeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here