Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie, w którym przebywa dziecko?

Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie, w którym przebywa dziecko? Najlepiej zrobić to skrupulatnie i dokładnie, eliminując wszelkie zagrożenia. Podpowiadamy, na które z nich zwrócić uwagę.

0

bezpieczne schodyMałe dziecko niezwykle ciężko jest upilnować. Kiedy zaczyna raczkować, a potem chodzić, trzeba mieć je ciągle na oku. Narażone jest bowiem na groźne upadki, uderzenia i urazy, które czyhają na nie na każdym kroku. Dziecko nie jest w pełni bezpieczne nawet w zaciszu domowego ogniska. Na szczęście, coraz więcej rodziców ma tego świadomość i stara się zabezpieczyć dom lub mieszkanie, w którym przebywa dziecko. Pytanie tylko, na jakie zagrożenia powinni zwrócić uwagę?

Upadek

Zarówno maluchy uczące się chodzenia, jak i te, które opanowały już tą sztukę, narażone są na wiele upadków. Te skutkują nie tylko bólem, ale i wieloma groźnymi urazami. Aby zminimalizować ryzyko upadków i urazów, warto w mieszkaniu lub domu przykryć pokryte gresem, płytkami i panelami podłogi miękkimi chodnikami, wykładzinami lub dywanami, najlepiej ze spodem antypoślizgowym. Podobne zabezpieczenia trzeba zastosować pod prysznicem i w wannie – w tych miejscach doskonale sprawdzą się specjalne gumowe maty mocowane na przyssawki. Dla dzieci sporym zagrożeniem są również schody i balkony. Muszą być wyposażone w stabilne, pełne balustrady (szczebelkowe mogą być niebezpieczne). Schody powinny być zamknięte specjalnymi furtkami zabezpieczającymi, najlepiej otwieranymi za pomocą kluczyka.

Uderzenie

Biegającym tu i ówdzie malcom co rusz wyrastają na drodze ciężkie, kanciaste meble. Zderzenie z ich rogami jest bardzo groźne – może prowadzić do ciężkich urazów głowy, na przykład rozcięcia łuku brwiowego. Dlatego wszędzie gdzie jest to możliwe, należy zamontować ochraniacze na narożniki mebli. Mogą być gumowe, plastikowe lub wyściełane, kosztują od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za sztukę. Trzeba je nałożyć na wszystkie narożniki znajdujące się w obrębie główki dziecka. Przede wszystkim będą to rogi stołów i stolików kawowych, regałów, komód oraz szafek i blatów, również łazienkowych i kuchennych. Uderzyć dziecko może się również o ruszające się drzwi. Warto zaopatrzyć się w podpórki pod skrzydła drzwiowe, które pomogą zatrzymać drzwi w pożądanej pozycji i zminimalizują ryzyko przypadkowego uderzenia.

Przytrzaśnięcie palców

Dzieci są bardzo ciekawskie – wkładają swoje rączki do szafek i szuflad, w wyniku czego często doznają urazów paluszków, przytrzaśniętych przez fronty mebli. Na szczęście, naturalną ciekawość maluchów można powstrzymać wyposażając meble w specjalne zabezpieczenia, które sprawią, że ich otwarcie nie będzie już taki proste i oczywiste. W sklepach spotyka się blokady do szafek, szaf, skrzyni i szuflad – niektóre są uniwersalne, inne dedykowane do mebli konkretnego producenta.

Oparzenie

W mieszkaniach i domach dzieci mogą łatwo się oparzyć. Największym zagrożeniem są dla nich czajniki elektryczne, kuchenki i kaloryfery. Oczywiście, jeśli mieszkanie lub dom wyposażony jest w nowoczesne sprzęt AGD, na przykład płytę indukcyjną, ryzyko oparzenia jest niewielkie. Jeżeli zaś w mieszkaniu czy domu jest stara kuchenka, trzeba ją zabezpieczyć odpowiednią barierkąlub osłonką. Wiszące na ścianie kaloryfery wypada obudować tak, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Również wszystkie sprzęty emitujące ciepło należy postawić w miejscu niedostępnym dla malucha.

 

Każdy rodzic, któremu zależy na bezpieczeństwie dziecka powinien zastosować w domu lub mieszkaniu rozwiązania, które zminimalizują najczęstsze zagrożenia czyhające na malucha. Dzięki sprytnym zabezpieczeniom zmniejszy ryzyko upadku, uderzenia, oparzenia i przytrzaśnięcia palców dziecka, a tym samym stworzy mu bezpieczną przestrzeń do życia i zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here