Co zrobić gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

1

Zaczyna się nowy okres w życiu naszego dziecka – pociech idzie do przedszkola. Pokładamy w tym wiele nadziei, czujemy, że dziecko trafi we właściwe miejsce, gdzie pozna nowych kolegów, uspołeczni się, zdobędzie nawyki niezbędne do normalnego funkcjonowania w życiu. Nie jest to jednak łatwy okres ani dla dziecka ani dla jego rodziców. Trudności z adaptacją do przedszkola  występują najczęściej na początku przedszkolnej kariery – dziecko może popłakiwać przez tydzień, dwa, zwłaszcza przy przychodzeniu do przedszkola i gdy płaczą inne dzieci. Dlatego dość szybko żegnajmy się z nim w szatni i zapewniajmy, iż jest kochane i że po nie przyjdziemy po południu. Powinno wiedzieć, że rodzic musi iść do pracy. O to, by dziecko o tym wiedziało musimy zadbać już nieco wcześniej niż pierwszego dnia w przedszkolu, należy je do pójścia do przedszkola odpowiednio przygotować.

Jeżeli jednak mija miesiąc, a ono płacze, siusia w nocy, albo w czasie pobytu w przedszkolu wyskakuje bez przyczyny temperatura – to najprawdopodobniej należy je z przedszkola zabrać. Podobnie powinniśmy postępować w przypadku, gdy widzimy nagłą zmianę zachowania, kiedy dziecko robi się nagle smutne, przygnębione, poleguje to tu, to tam – to nic innego jak syndrom dziecka porzuconego. Należy Pamiętać, że ponownie możemy spróbować zapisać dziecko do przedszkola nie wcześniej niż za pół roku. W tym czasie możemy tam chodzić z dzieckiem, by pobawiło się trochę z rówieśnikami na placu zabaw. Jeżeli nasz maluch ma 3-4 lata to nie zachowujmy się jak żandarmi i nie wysyłajmy go do przedszkola za wszelką cenę. Prawdopodobnie nasze dziecko jeszcze nie dojrzało do pójścia do przedszkola, co u trzyletnich brzdąców jest dosyć częste. Nie pomogą nasze prośby, a dziecko nabierze do przedszkola jeszcze większej niechęci jeżeli będziemy je do tego zmuszać. Kiedy jednak  dziecko odmawia pójścia do przedszkola, choć wcześniej chodziło bez problemu, należy tę  sprawę jak najszybciej wyjaśnić. Zazwyczaj taki bunt ma przyczynę w strachu przed różnymi obowiązkami – leżakowaniem, jedzeniem obiadu – lub powodem są nieporozumienia z kolegami czy wychowawczyniami. Trzeba pamiętać, że kilkulatki są bardzo wrażliwe i każdy nieprzyjemny zatarg z kolegami lub nieopatrznie wypowiedziana uwaga przez panią może zniechęcić malucha do przedszkola. Na początku  porozmawiajmy szczerze z dzieckiem. Ono powie nam, co mu się w przedszkolu podoba, a co nie, kogo lubi a kogo nie. Jeżeli ma ulubionego kolegę lub koleżankę to postarajmy się, aby dzieci mogły z rana razem wejść do sali przedszkolnej. Będzie mu milej, poczuje się mniej zagrożone w nowej sytuacji. Jeżeli jednak nic pomoże i nadal mamy problem to porozmawiajmy z wychowawczynią dziecka. Ona profesjonalnie oceni sytuację i coś doradzi lub zaproponuje współpracę między rodzicami a wychowawczynią w celu ujednolicenia metod postępowania wobec dziecka odmawiającego chodzenia do przedszkola. Jeżeli i ta droga zawiedzie to nie pozostaje nic innego jak wypisanie dziecka z przedszkola i odczekanie roku lub dwóch, aby je ponownie zapisać.

1 KOMENTARZ

  1. Witam, mój 3.5 letni synek już ponad 2 miesiące płacze jak ma iść do przedszkola. Na sama myśl zaczyna mu drżeć głos i łza w oku sie kreci. Nie było jeszcze dnia zeby nie szedl z płaczem. Jest smutny i dopiero rozkreca sie w domu. Naewt mało je w przedszkolu. Jak go pytam co mu sie w przedszkolu nie podoba odpowiada że boi sie być sam chce ze mną on boi sie przedszkola. Od kąd poszedl zaczal częściej siusiac w nocy budził sie z płaczem no i śpi ze mną a do tej pory spał zawsze oddzielnie. Co mam robić 3 miesiąc mija czekac dalej czy zabrać go? Boje sie żeby na psychice sie jego nie odbiło. On z regóły jest bardzo wrażliwy i przeżywa wszystko. Panie mnie zapewniaja że będzie dobrze ale ja w to nie wieże.

    Najlepiej oceniony. Oceń: Dobre 19 Słabe 0

Dodaj komentarz