Jak napisać list motywacyjny?

1

list_motywacyjnySzukanie pracy to trudne zajęcie, ogłoszeń jest dużo, ale jeszcze więcej chętnych… Co robić, aby właśnie Ciebie wybrano i zaproszono na rozmowę rekrutacyjną? Wbrew pozorom nie wystarczy mieć dobre wykształcenie czy duże doświadczenie zawodowe, wielu pracodawców ceni sobie jeszcze inne cechy oprócz profesjonalizmu, może być to oryginalność czy pomysłowość. Mamy napisane cv, ale teraz zostało to trudniejsze – jak napisać list motywacyjny? Zacznijmy od kilku banalnych informacji – list musi być krótki, rzeczowy i nie może powielać informacji z cv. Przede wszystkim powinien odpowiadać na pytanie dlaczego ubiegasz się akurat na to stanowisko, akurat w tej firmie? Podstawowa sprawa – na każde ogłoszenie musisz mieć osobny list, wykluczone jest wysyłanie tego samego listu do kilku pracodawców, w ten sposób zmniejszasz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie Twoich dokumentów aplikacyjnych!

Na wstępie listu piszemy informację na jakie stanowisko aplikujemy i skąd wiemy o wolnym wakacie.  Można zacząć bardzo standardowo od słów:

Po zapoznaniu się z ogłoszeniem, zamieszczonym na łamach Gazety ABC z dnia 26. września 2005 r., chciałabym złożyć swoją aplikację jako kandydatka na stanowisko Samodzielna Księgowa.

lub:

Jeśli szukają Państwo pracowitej i odpowiedzialnej osoby na stanowisko Księgowej, niniejszym przedstawiam Państwu swoją kandydaturę, ponieważ jestem właśnie taką osobą.

Następne w kolejce po wstępie jest uzasadnienie swojej kandydatury, to znaczy należy napisać „pochwalić się” swoimi osiągnięciami, swoimi cechami charakteru, swoim doświadczeniem, oczywiście wszystko musi być zgodne z prawdą, nie ma mowy o delikatnym naciąganiu rzeczywistości (która i tak wyjdzie na jaw na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej).W liście nie należy pisać zbyt dużo i zbyt ogólnie, należy skupić się na dwóch czy trzech sprawach, uwypuklić to co może być ważne dla pracodawcy, a często taka informacja jest zawarta w ogłoszeniu. Na przykład jeśli pracodawca poszukuje kogoś z biegłą znajomością języka angielskiego, można napisać o tym, że spędziło się poprzednie wakacje w szkole językowej w Anglii, o tym, że język angielski zawsze był twoim mocnym punktem i w tym języku czujesz się bardzo swobodnie itp. Jeśli pracodawca poszukuje kogoś do zarządzania zespołem, należałoby wspomnieć o swoim doświadczeniu w kierowaniu … (i tu podać konkretną liczbę) zespołem lub departamentem. Przed napisaniem listu należy bardzo dokładnie przeczytać ogłoszenie i często właśnie w nim są już wskazówki do udanego listu.

Całość listu powinna zmieścić się na jednej stronie formatu A4, radzę nie przekraczać tej wielkości, ponieważ zbyt długi list może znudzić lub zniechęcić pracodawcę. Na zakończenie należy podziękować czytelnikowi za poświęcony czas oraz wyrazić nadzieję na spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej, na przykład słowami:

Jeśli moja aplikacja wyda się Państwu ciekawa, będę zaszczycona spotykając się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej, w czasie której z pewnością jeszcze lepiej przedstawię swoje mocne strony. Liczę na kontakt i jednocześnie pozostaję z wyrazami szacunku ….. (imię i nazwisko).

1 KOMENTARZ

  1. Zanim przejdziesz do pisania listu motywacyjnego w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie, przeczytaj uważnie tę ofertę pracy i zrób listę tych swoich umiejętności nabytych w ramach praktyki zawodowej, jak i związanych z otrzymanym wykształceniem, które bezpośrednio odpowiadają wymaganiom stawianym przez pracodawcę. List motywacyjny w centralnej części powinien odnosić się do tych umiejętności oraz do wynikających z nich korzyści dla pracodawcy. Dobrym pomysłem jest wymienić konkretne zdarzenia, kiedy z powodzeniem wykorzystaliśmy swoje określone umiejętności – wbrew pozorom, kandydaci rzadko opisują swoje konkretne osiągnięcia w dokumentach aplikacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here