Jak rozwijać twórcze myślenie i pasje dziecka?

0

dzieckoKiedy rodzi się dziecko, każde z rodziców zadaje sobie pytanie kim będzie i jakim człowiekiem będzie. Oczywiście na to wszystko nie mają oni większego wpływu, ponieważ w dużej mierze od niego to zależy. Jednak każde z rodziców może pomóc swojemu potomkowi w wyborze drogi i wspierać je w niej.

Warto to robić od samych narodzin, Istnieje jednak pytanie jak? Na pewno nie tak, jak było to kiedyś, że rodzice spełniali swoje niespełnione marzenia poprzez dzieci. Ojciec chciał grac świetnie na fortepianie, ale nie miał do tego warunków lub talentu, więc zmuszał do nudnych i długich prób swoje dziecko. Matka chciała zostać sławną baletnicą, ale się jej nie udało, więc córkę posyłała na znienawidzone próby baletu. Albo rodzice są lekarzami to ich zdaniem dziecko również powinno skończyć medycynę, aby tradycja rodzinna została zachowana. Nie ma nic gorszego niż zmuszanie dziecka do czegoś co ono nie lubi lub zabiera mu dzieciństwo.

Natomiast ważne jest, aby obserwować swoje dziecko i dostrzegać to co go najbardziej ciekawi. Jeśli widzimy, że lubi rysować, kolorować albo budować z klocków to może warto zastanowić się nad wyborem jakiegoś kursu plastycznego. Jeśli przejawia predyspozycje do sportów to można je zapisać do szkółki sportowej, klubu albo na zajęcia z jakiejś sztuki walki. Trzeba jednak pamiętać o jednym. Dziecko jest dzieckiem i świat, który poznaje zachwyca je, ale jednocześnie szybko nudzi. I jeśli po roku zajęć nagle straci zapał albo po prostu nie będzie chciało chodzić to nie możemy go zmuszać. Na początku porozmawiajmy z nim, spróbujmy przekonać do powrotu, ale jeśli zauważymy kompletny brak chęci na kontynuację zajęć to nie próbujmy na siłę zaprowadzać, bo to nic nie da. Może po jakimś czasie zatęskni za tym co robiło i samo będzie chciało powrócić, a w momencie, kiedy zostanie przymuszane do czegoś może całkowicie to znienawidzić.

Pasje pasjami, ale ważne jest również rozwijanie twórczego myślenia od najmłodszych lat. Jak to zrobić? Nie zrobi tego komputer, mimo najnowszych programów. Do tego trzeba pracy i czasu. Dziecko rozwija swoją wyobraźnię szybciej od dorosłych. Potrzebne są mu tylko odpowiednie bodźce. Te bodźce muszą być oczywiście dopasowane do wieku. Dziecko o wiele szybciej rozwija się w towarzystwie rówieśników, ale także rodzice muszą być dla niego autorytetami i pewnego rodzaju mentorami.

Sposoby, które pomogą pobudzić takie myślenie u malucha to różnego rodzaju gry i zabawy. Zaczynając od najprostszych typu klocki, kolorowanki, układanki, puzzle, przechodząc powoli do tych najtrudniejszych, czyli typowych gier logicznych  czy strategicznych. Jednak nie jest to jedyne, co można zrobić dla dziecka. Również obcowanie z przyrodą daje świetne rezultaty. Zwykły spacer, na którym dziecko może dodatkowo poznać kwiaty, drzewa i zwierzęta. Dobrym sposobem na rozwinięcie kreatywności u najmłodszych są zabawy z plasteliną lub modeliną. Tworzenie nowych postaci i wzorów. Jeśli jest możliwość zorganizowania grupy dzieci to można im zaproponować zabawę w aktorów. Wówczas same mogą stworzyć jakieś scenki i wcielić się w prawdziwe gwiazdy. Także łamigłówki typu szukanie przeciwieństw albo zapamiętywanie różnych elementów.

Sposób jest wiele, ale tu jest również miejsce na wykazanie się rodziców ich kreatywnością i twórczością, a to może być ciekawą przygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here