Jak się uczyć języków obcych

6

pioroNauka języka obcego w dzisiejszych czasach to konieczność. Większość pracodawców wymaga od swoich pracowników co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego lub niemieckiego, czasami francuskiego albo hiszpańskiego. Sposób nauki języków obcych w gimnazjach i szkołach średnich pozostawia, niestety, wiele do życzenia. Powtarzanie po raz setny czasów przeszłych i zaprzeszłych nie jest tak ważne jak po prostu dialog, rozmowa, która na początku zawiera same proste i nieskomplikowane słówka, ale z czasem uczeń przestaje się bać i zaczyna mu zależeć.
Jednak tak naprawdę nauka języka obcego to indywidualna, regularna praca w domu. Nie można nauczyć się języka bez ciągłego kontaktu z nim.

Jak dobrze zapamiętywać słówka?

Przede wszystkim nie uczyć się „suchych” słów, ale z każdym z nich układać sobie jakieś zdanie, a nawet kilka zdań, gdyż np. w języku angielskim jedno słówko ma dużo znaczeń, może występować jako rzeczownik, przymiotnik lub czasownik.

Przykłady:

a) due – rzeczownik – należność, opłata
He hasn’t paid the tax due yet. – On jescze nie zapłacił podatku.

b) due – przysłówek – ze względu, z powodu
Many children were absent due to flu epidemy. – Wielu dzieci nie było z powodu epidemii grypy.

c) owe – być winnym, być należnym, zawdzięczać
I owe you an apology. – Jestem ci winna przeprosiny.
You owe me 50 dolars. – Jesteś mi winien 50 dolarów.
Dobrym sposobem jest także wypisywanie słów (zdań) na małych, kolorowych karteczkach. Można sobie zrobić pudełko podzielone na kilka części, gdzie będziemy wkładać karteczki ze słówkami, które już umiemy, które ostatnio wypisaliśmy lub których nie możemy zapamiętać.
W dzisiejszej dobie DVD bardzo trafnym sposobem jest oglądanie swoich ulubionych filmów lub seriali z oryginalnymi napisami. Proszę mi wierzyć – to działa, a słówka i wyrażenia same się zapamiętują.

6 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się że oglądanie filmów po angielsku i czytanie książek rozwija słownictwo. Jednak jesli chcemy nauczyć się dobrze mówić, to niezbędny jest tez kontakt z człowiekiem, z którym możemy porozmawiać. Ja jeszcze korzystam z różnych stron m.in na Facebook http://www.facebook.com/AxonPL gdzie pojawia się dużo ciekawostek i konkursów które pomagają rozwijać język.

  2. jezeli chodzi o o ogladanie filmow dvd z angielskimi napisami – to bardzo trafna uwaga ale tylko jedno male zastrzezenie jezeli aktorzy sa kiepscy to trudno czasem zrozumiec co mowia 🙂

  3. Dokładnie, powiem nawet więcej że jak się ktoś uczy w jakiejś szkole językowej to i tak jest mało, ja chodzę do Speak Up a czuję że chciałabym więcej i że potrzebuję więcej żeby przyswoić cały ten język.

  4. wiadomo ze fajnie jest sobie ogladac filmy o woryginalnej wersji jezykowej, ale nie oszukujmy sie jak ktos chce sie nauzyc jezyka to to nie wystarczy

  5. Moim zdaniem warto po prostu zainwestowac juz swoje pieniądze w dobra szkołe językowa.Bo taka nauka może procentowac w przyszłosci.

  6. zgadzam się ze najważniejszy jest dialog, wtedy naturalnie dobieramy odpowiedni czas inawet nie musimy wiedziec jak sie taki czas nazywa. W mojej szkole (krakowski Mały Rynek) jest duzy nacisk na dialog, dobrze przygotowali mnie do CAE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here