Jak skutecznie uczyć?

0

uczenieZbliża się maj oraz czerwiec- czas stresu dla studentów, zaliczeń, sesji, egzaminów oraz obrony. To moment, kiedy życie towarzyskie schodzi na drugi plan. Czas, w którym studenci zasiadają do notatek- często skopiowanych od innych- i próbują nauczyć się w możliwie jak najkrótszym czasie tego, czego powinni nauczyć się podczas roku czy semestru studiów. Student, jak wiemy, to leniwe stworzenie, które woli spędzić czas ze znajomymi, jednak gdy słyszy słowo, które wzbudza grozę i sieje niepokój wśród wszystkich studentów- SESJA- student zaczyna zastanawiać się, co zrobić, by zapamiętać wszystkie prawa, definicje, regułki często w ciągu jednej nocy.

To oczywiście niemożliwe, jednak odpowiednia organizacja nauki oraz przygotowanie miejsca pracy, a także samego siebie mogą przynieść zaskakujące efekty.

Po pierwsze- jedz i pij. Jedzenie powinno być świeże i zdrowe. Lekkostrawne potrawy powinny zagościć w menu każdego studenta na czas nauki. Powinny one zawierać dużo energii i witamin odżywiających umysł i ciało. Zainwestuj zatem w świeże warzywa, owoce oraz orzechy. Wzbogać też dietę o soki owocowe i owocowo-warzywne. Pij dużo czystej wody, która jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego. Jak wiemy- nasze ciało składa się z wody w prawie 80% . Nie dopuśćmy więc, by ubyło nam głównego budulca, ponieważ jego utrata powoduje bóle głowy, problemy z oddychaniem, złe samopoczucie, co w konsekwencji powoduje trudności z koncentracją i obniża efektywność wykonywanej pracy. Zielona herbata zawiera witaminy i składniki mineralne oraz odrobinę kofeiny tak potrzebnej każdemu podczas wysiłku fizycznego i psychicznego.

Niewiele osób wie, że istnieje muzyka, która naturalnie wytwarza w mózgu częstotliwości ułatwiające szybką naukę. Są specjalne programy komputerowe (Brain Wale Generator), które „wspomagają” naukę. Nagrania ściągnięte do programu wywołują tak zwane dudnienia różnicowe o częstotliwościach ułatwiających koncentrację i przyswajanie materiału.

Planuj czas nauki, rozkładaj naukę na okresy, które pozwolą ci najefektywniej przyswoić wiedzę. Nie ucz się dłużej niż 20 minut. Ucz się cyklami, np. 20 minut nauki, 5 minut przerwy. W czasie przerw wykonaj ćwiczenia relaksujące, zaczerpnij świeżego powietrza, napij się wody.

Dobra kondycja mózgu również wpływa dobrze na szybszą naukę. Jak ćwiczyć mózg? W czasie trwania roku akademickiego wykonuj proste i krótkie ćwiczenia mózgu tak, by mózg pozwalał później na wydajniejszą pracę.

Powtarzaj materiał. Możesz wykonać fiszki z partiami materiału tak, by w wolnej chwili je czytać, możesz w trakcie nauki zrobić listę pytań, które później będziesz zadawać sobie np. podczas jazdy autobusem lub oczekiwania na przystanku.

Musisz mieć odpowiednią motywację, dzięki której łatwiej i skuteczniej będziesz się uczyć.

Zadbaj o swoje miejsce pracy. Przede wszystkim oświetlenie- ani za jasne, ani za ciemne. Pamiętaj, by nie było rażących kontrastów, ani przyciemnionych miejsc na twoim biurku. Przygotuj sobie także wygodne siedzenie. Pozycja podczas nauki jest najważniejsza. Krzesło- poza tym, że musi być komfortowe- powinno być dopasowane do wzrostu, mieć odpowiednie oparcie tak, by podczas siedzenia mieć prosty kręgosłup. Zapewnia to odpowiedni przepływ krwi do mózgu, a więc i ukrwienie i dotlenienie mózgu.

Przed rozpoczęciem nauki wycisz się, nie kłóć z nikim. Przystępuj do pracy wolnym od myśli i problemów. Nie dekoncentruj się. Poproś domowników, by nie przeszkadzali ci w pracy, wytłumacz im, że uczysz się i nie możesz im teraz poświęcać swojej uwagi.

Powodzenia na egzaminie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here