Jak wysłać PIT przez Internet?

3

pit-37Od 9 kwietnia 2009 r. można złożyć PIT przez internet bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na razie zmiany dotyczą najpopularniejszego PIT-37 i załączników do niego (PIT/O, PIT/D, PIT 2K),  ale trwają prace nad kompleksowym rozwiązaniem możliwości rozliczenia podatków przez internet.

Aby skorzystać z możliwości rozliczenia potrzebny będzie komputer z systemem operacyjnym Windows (2000,XP, Vista) oraz oprogramowaniem Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej ze specjalną tzw. wtyczką. Będzie ją można pobrać ze strony e-Deklaracji (www.e-deklaracje.gov.pl). Do tego aby rozliczyć się elektronicznie, podatnik będzie musiał pobrać interaktywny formularz PIT-37

Alternatywą – zwłaszcza dla innych systemów operacyjnych – jest specjalna aplikacja, do ściągnięcia z tej samej strony.

Interaktywna deklaracja PIT-37 będzie wyglądać tak samo jak jej postać papierowa. Formularz będzie sprawdzał poprawność wpisywanych danych. Pola wyliczane na podstawie podanych danych będą automatycznie wypełniane. Przy niektórych będą się pojawiać „chmurki” z objaśnieniami.

System zażąda podania danych autoryzujących, które zastąpią kwalifikowany podpis elektroniczny. Oprócz danych identyfikujących podatnika (imienia i nazwiska, daty urodzenia, numerów NIP i PESEL) trzeba będzie podać także kwotę przychodu za 2007 rok, która znalazła się w poprzednim rozliczeniu.

Możliwe będzie rozliczenie za pomocą specjalnej palikacji, która będzie działać również na systemach operacyjnych Linux i Mac OS. Konieczne będzie również zainstalowanie programu Adobe Reader i wtyczki Flash Player.

Rozliczenie współne małżonków

Rónież małżeństwa będą mogły wypełnić wpólną elektroniczną deklarację PIT-37 jednak wczesniej będą musiały wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego papierowy formularz UPL-1. Jest to upowaznienie do złożenia zeznania przez jednego z małżonków w imieniu obojga.

Potwierdzenie złożenia deklaracji

Po wysłaniu danych do systemu e-Deklaracje podatnik otrzyma numer referencyjny. Najlepiej będzie zachować formularz z numerem referencyjnym na dysku komputera.

Ze strony e-Deklaracja będzie można pobrać formularz Urzędowego Poświadczenia Odbioru, w którym znajdą się otrzymane przez podatnika numery referencyjne.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here