Jak zachowywać się podczas egzaminu ustnego?

2

egzaminEgzamin ustny, zmora wszystkich uczniów, studentów. Należy stanąć twarzą w twarz z egzaminującym (często jest to kilkuosobowa komisja), spojrzeć prosto w oczy. Jak to zrobić, by nasz stres nie spowodował, że wszystkie informacje umkną nam z głowy? Jak zrobić wrażenie kogoś, kto nie boi się egzaminu i kogoś, kto wie na piątkę?

Przede wszystkim – zrób dobre pierwsze wrażenie. To najważniejsze podczas egzaminu ustnego. Egzaminator najpierw ocenia wygląd, ubierz się zatem nienagannie tak, by wyglądać estetycznie. Nie żuj gumy! Wejdź do sali pewnym krokiem, przywitaj się głośno z uśmiechem na twarzy. Wystarczy zwykłe „dzień dobry”. Nie zajmuj miejsca, dopóki nie zostaniesz o to poproszony.

Gdy usiądziesz, pamiętaj o swojej postawie. Usiądź prosto, swobodnie, w pozycji otwartej. Gdy pochylisz się lekko ku egzaminatorowi, będzie to znaczyć twoje zainteresowanie tematem egzaminu. Nie obgryzaj paznokci, nie szukaj nogami, nie zrywaj skórek. Nie siadaj także ze skrzyżowanymi rękami, nie kurcz się i nie chowaj. Takie zachowania egzaminator odczyta jako niepewność i niedouczenie.

Gdy dostaniesz kartkę z pytaniami, przejrzyj je dokładnie. Masz prawo do zrobienia krótkich notatek. Zaczynaj od odpowiedzi na pytania, na które jesteś najlepiej przygotowany i wiesz, że odpowiesz bezbłędnie. Jeśli jest pytanie, na które nie znasz odpowiedzi- ustaw je w środku. Egzaminatorowi najbardziej w pamięć zapadnie to, co działo się na początku i na końcu. Może się zdarzyć, że naprawdę nie wiesz, co odpowiedzieć. Poproś wtedy o wyjaśnienie pytania. Lepsze to niż milczenie- nic przecież nie masz do stracenia.

Nie denerwuj się, nie stresuj, bo może się zdarzyć, że, mimo nauki, poczujesz pustkę w głowie. Spróbuj się zrelaksować, weź kilka głębokich oddechów- to pomaga w sytuacjach stresowych.

Mów wyraźnie, średnim tempem, by nie pokazać, że czegoś nie wiesz, lub że chcesz uciec. Nie improwizuj. Staraj się nie unikać tematu. Chyba, że naprawdę nie znasz odpowiedzi na pytanie- wtedy pozostaje wyłącznie improwizacja. Z pewnością jest lepsza od słów „nie wiem”.

Pamiętaj, że na egzaminie ustnym lepiej nie ściągać. Gdy egzaminator to zauważy, egzamin zapewne się skończy, a do indeksu powędruje dwója.

Nie ma sensu zażywanie tabletek na uspokojenie przed egzaminem. By czuć się pewnie w trakcie egzaminu, po prostu się do niego przygotuj. Będziesz się wtedy wypowiadać swobodnie wierząc w to, że to, co mówisz jest słuszne. Powodzenia!

2 KOMENTARZE

  1. ja się już boję matury ;x ja nawet nie umiem zagadać do kogoś nieznajomego, a co dopiero odpowiadać na pytania na maturze : (

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here