Jak przystosować dziecko do obowiązków szkolnych?

0

szkolaSukces w szkole naszego dziecka buduje zarówno je same, ale również i nas rodziców. Warto więc pomóc młodemu uczniowi wejść w świat obowiązków szkolnych i zasad, które niejako po okresie przedszkolnym znacznie się odmieniły.
Najważniejsze są trzy umiejętności, które jeżeli dziecko posiądzie, ma zagwarantowany sukces szkolny, a my poczucie spełnienia w roli rodzica.

  1. Umiejętność organizowania sobie czasu.
  2. Umiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.
  3. Umiejętność połączenia obowiązków szkolnych z tymi z poza szkoły.

Pamiętajmy, że to jak wygląda dzień w szkole naszego dziecka jest przede wszystkim uzależnione od dwóch czynników: zdrowego snu i dobrego śniadania.

Punktualny uczeń to dobry uczeń

Dziecko musi zostać przez nas wyczulone pod kątem punktualności. Spóźnienie do szkoły nie sprzyja dobremu początkowi dnia. Zadaniem dla rodziców jest mianowicie ustalenie planu dnia, aby nic nie wymknęło się spod kontroli. Poniżej kilka podpowiedzi:

  1. Drugie śniadanie i ubranie do szkoły szykujemy wieczorem pozwalając brać czynny udział dziecku przy podejmowaniu decyzji co zje i w co się ubierze.
  2. Nauczmy dziecko, aby pakowało plecak wieczorem.
  3. Nasza pociecha powinna ubierać się przed śniadaniem.
  4. Niech guzdranie będzie nauczką z konsekwencją spóźnienia w szkole. Nasza pomoc niech będzie ograniczona do minimum i z dnia na dzień coraz mniejsza.
  5. Nie „walczmy” z dziećmi przy porannych obowiązkach. Nasze nerwy wpłyną negatywnie na dziecko, a co za tym idzie nikt na tym nie skorzysta. Lepiej obrócić sytuację w żart, np. „ Jeśli nie zdążysz się ubrać, nie martw się, pójdziesz w piżamie, a ja wezmę ubrania do szkoły i ubierzesz się w szatni”.

Odrabianie lekcji

Z pewnością niejednemu z rodziców spędza sen z powiek proszenie, upominanie i zachęcanie w tej kwestii. Korzystniejsze dla nas i dla dziecka od nakazywania wyłączenia telewizji czy komputera, aby przystąpiło do odrabiania lekcji, będzie wyrobienie nawyku systematycznej pracy. Wprowadzenie jasnych zasad dotyczących odrabiania prac domowych zaoszczędzi nam czasu, zepsutych nerwów, a dziecku, które wyrobi w sobie ten nawyk przyda się to w dalszym życiu.

Czas na odrabianie lekcji ustalamy w zależności, czy nasze dziecko woli mieć ten obowiązek z głowy od razu po powrocie do domu, czy też woli najpierw odpocząć. W każdym jednak wypadku musimy ustalić konkretną godzinę.
Jeżeli nauki jest dużo, można wprowadzić przerwy  w odrabianiu lekcji, np. piętnaście minut, kolejna pięć minut.
Przygotujmy dziecku odpowiednie miejsce do nauki z właściwym oświetleniem, wygodnym krzesłem i zapewnijmy mu całkowity spokój.

Pamiętajmy

Okazywanie dziecku zainteresowania jego nauką, kontaktami z rówieśnikami w szkole, obawami, ewentualnymi lękami i problemami, po pierwsze pomoże mu zaakceptować samego siebie, po drugie szkołę.
Skupiajmy się zatem na nauczeniu dziecka odpowiedzialności, szacunku i zaradności, wiedza sama przyjdzie z czasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here