Stres szkolny – jak z nim walczyć?

0

stresStres to reakcja organizmu na szkodliwe bodźce lub stawiane organizmowi wymagania. Stres to reakcja człowieka na sytuacje trudne, to presja z zewnątrz wywołująca wewnętrzne napięcie.

Stres szkolny towarzyszy uczniowi ze zmiennym natężeniem przez cały okres nauki. Pierwsze  źródło stresu to dla dziecka-ucznia samo rozpoczęcie nauki szkolnej. Pierwszy raz w obcym miejscu, obce dzieci, obca wychowawczyni i codziennie kilka godzin z dala od domu i rodziców. Dla dziecka, które wcześniej nie uczęszczało do przedszkola czy szkoły takie okoliczności mogą być przerażające. Oczywiście każdy nowy uczeń reaguje na nie z inną siłą i w innym czasie przyzwyczaja się do nowych warunków. Wszystkim jednak wiadomo, że stres szkolny towarzyszy prawie każdemu uczniowi zarówno rozpoczynającemu naukę w szkole jak i tym, którzy już do niej uczęszczają. Jest po prostu nieunikniony.

Kolejna trudna sytuacja powstaje wtedy , kiedy dziecko zauważa, że jest oceniane. I tu przede wszystkim od doświadczenia i umiejętności wychowawczyni zależy, jak pierwszoklasiści, lub wcześniej uczniowie zerówki, poradzą sobie z tą nową sytuacją. Dzieci bardzo szybko zaczynają miedzy sobą rywalizować o pozycję w grupie. Ważne staje się, kto będzie moim kolegą, z kim będę siedzieć w ławce, z kim będę bawić się w szkole i poza szkołą.

Bardzo trudną sytuacją może być dla każdego ucznia klasówka, Jeszcze trudniejsze może być odpytywanie przy tablicy,  gdzie niejeden uczeń pierwszy raz odkrywa, co to znaczy mieć pustkę w głowie. Oczywiście szczególnie ważnym i bardzo stresującym wydarzeniem jest też każdy egzamin końcowy. Prawdziwym problemem często staje się jednak dopiero rozpoczęcie nauki w nowej szkole, np. gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej. Nowi koledzy, nowi nauczyciele, od nowa walka o pozycję w grupie. I znowu kolejny stres dla dziecka.

Niekiedy problemy uczniowskie przybierają postać prawdziwie traumatycznych przeżyć i przeradzają się w fobię szkolną. Występuje u nich  nieracjonalny, silny lęk przed chodzeniem do szkoły. Warto pamiętać, że choć określenie fobia szkolna zrobiło się w ostatnich latach bardzo modne, często ukrywa się pod nim chęć unikania lekcji. Nawet jeżeli dziecko przeżywa w szkole rzeczywiste trudności emocjonalne, nie zawsze jest to fobia. Warto pamiętać o tym, że najważniejszy w takich sytuacjach jest dobry kontakt z dzieckiem. Jeśli rodzic na bieżąco dowiaduje się o tym, co się dzieje w szkole i pomaga dziecku w sytuacjach, które rzeczywiście wymagają pomocy, z pewnością żaden problem nie okaże się nie do pokonania.

Koniecznie trzeba też pamiętać, że tym, co najbardziej sprzyja rozwojowi problemów związanych ze stresem, lękiem i innymi negatywnymi emocjami, jest ich unikanie. Jeśli dziecko boi się iść do szkoły, z pewnością warto się zainteresować przyczynami takiego stanu rzeczy. Każdy rodzic powinien wiedzieć, że wypisywanie mu zwolnienia w większości przypadków nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Warto być zawsze na bieżąco z problemami dziecka. To rodzice mogą pomóc w znacznym stopniu przezwyciężyć swojemu dziecku stres szkolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here