Parametry techniczne laptopów bez tajemnic

Wyjaśniamy. co kryje się pod większością parametrów technicznych laptopów - na co wpływają, jakie jest ich znaczenie oraz w jaki sposób je oceniać.

0

parametry laptopaZakup odpowiedniego komputera przenośnego może być dla przeciętnego Kowalskiego nie lada wyzwaniem. Nie znając podstaw technologii, nie za bardzo wiemy, na które parametry techniczne laptopów zwrócić naszą uwagę. Kierujemy się niepisaną zasadą, że im większa cyferka przy specyfikacji danej funkcji, tym lepszy sprzęt. Jest w tym oczywiście ziarno prawdy, jednak nie całkowicie życiowej. Możemy bowiem łatwo paść ofiarą tego mitu i zachować się jak opętany techno maniak, szukając komputera o jak najlepszych parametrach – najprawdopodobniej o świetności niektórych z nich nigdy się nie przekonamy podczas użytkowania.

Procesor – serce laptopa

Najważniejszym elementem technicznym, który powinniśmy ocenić jest model procesora oraz jego moc, czyli taktowanie zegara. Współczesne laptopy mają zazwyczaj wbudowany procesor jednego z dwóch wiodących producentów – Intel lub AMD. O jakości procesora traktuje taktowanie zegara, czyli szybkość pracy, wyrażana w giga Herzach (gH). Laptopy wyposażone w procesor z wyższym taktowaniem, powinny szybciej pracować. Wyjątek od tej reguły powstaje wtedy, gdy mamy do wyboru procesor jednordzeniowy i dwurdzeniowy. Wtedy wiadomo, że lepszy będzie notebook z procesorem dwurdzeniowym. Oprócz taktowania procesora warto poświęcić nieco czasu jego pamięci. Określa się ją mianem „cache” i wyrażana jest w giga bajtach (GB). Im wyższa, tym lepszy sprzęt.
Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami procesorów są często tak znaczące, że poleca się użytkownikom poświęcenie dłuższej chwili na poczytanie o nich. Warto porównać je pod względem wad i zalet, oraz poczytać opinie użytkowników już posiadających ten model.

Pamięć operacyjna

Kolejnym znaczącym parametrem w komputerach przenośnych jest pamięć operacyjna wyrażana w RAM. W tej chwili praktycznie wszystkie laptopy posiadają dość dużą pamięć RAM, podawaną w giga bajtach (GB). Im wyższa pamięć RAM, tym więcej procesów jednocześnie może obsługiwać notebook. Wato zaznaczyć, że skomplikowane gry i programy wymagają obsługi większej ilości procesów. Sporo otwiera się ich również przy autostarcie rozmaitego oprogramowania. Lepsze wersje systemów operacyjnych także potrzebują większej pamięci RAM. Dlatego jest to jeden z bardziej istotnych parametrów.

Moduł graficzny

Następnym ważnym parametrem technicznym jest grafika komputera przenośnego. Wyróżniamy dwa typy grafiki – zintegrowaną i dedykowaną. Grafika zintegrowana jest wbudowana w procesor, natomiast dedykowana jest wspomagana dodatkową kartą graficzną. W nowych procesorach zintegrowany moduł graficzny może być lepszy od niejednej karty graficznej w starszym komputerze. Trzeba jednak zaznaczyć, że do obsługi programów graficznych i gier może nie być wystarczający. Podstawowym parametrem karty graficznej jest jej pamięć, wyrażana w giga bajtach (GB). Im wyższa pamięć, tym lepsza obsługa grafiki. Nie ma co sugerować się tak powszechnie używanym już skrótem „HD”, w przypadku parametrów kart graficznych i modułów zintegrowanych, ponieważ często jego użycie jest jedynie chwytem marketingowym. W rzeczywistości bowiem większość modułów grafiki zintegrowanej zapewnia nam komfortowe przeglądanie elementów grafiki HD, jednak nie zawsze obsługi multimediów i gier HD.

Dźwięk

Należy się także przyjrzeć parametrom dotyczącym dźwięku. W laptopach zazwyczaj nie spotykamy dedykowanej karty dźwiękowej, chociaż zdarzają się i takie modele. Moduł obsługi dźwięku jest bardzo różnie określany przez producentów. Jego użyteczność najłatwiej jest ocenić patrząc na moc wyjściową głośników, określaną w watach (W) oraz ilość wejść i wyjść audio. Oprócz tego, warto zapoznać się ze szczegółową specyfikacją techniczną modułu dźwiękowego, którą powinniśmy znaleźć u producenta danego modelu notebooka.

Przestrzeń dyskowa

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze laptopa jest pamięć dysku twardego, określająca, jaką ilość danych możemy na nim pomieścić. Jest określana w giga (GB) lub tera bajtach (TB). Jeden tera bajt to 1024GB. W laptopach spotykamy dyski twarde o pojemności od 500GB w górę. W rzeczywistości, jest to parametr poboczny, chyba że potrzebujemy naprawdę dużej powierzchni dyskowej do przechowywania naszych danych i plików. Wtedy poszukiwać należy laptopa o większym dysku.

Wyświetlacz

Ekran laptopa wybieramy na podstawie jego matrycy. Matryce mogą być matowe lub błyszczące, a wybór spośród tych dwóch uwarunkowany jest naszymi osobistymi preferencjami. Powierzchnię ekranu określa się w calach (‘) i również jedynie od użytkownika zależy, jakiej wielkości wyświetlacz preferuje. W chwili obecnej można nabyć laptopy z matrycą dotykową, szczególnie użyteczne, gdy chcemy korzystać z komputera jak z tableta oraz z odpinanym lub przekręcanym ekranem. Modele z tymi funkcjonalnościami nazywa się zazwyczaj mianem All-in-one lub hybrydy, jednak jest to temat na osobny artykuł.

Wejścia, wyjścia i porty

Praktycznie każdy laptop wyposażony jest w porty USB. Są dwa ich typy USB 2. 0 i 3. 0. USB 2. 0 to standardowe wejście USB, które znamy od lat. USB 3. 0 zaś oznacza nawet dziesięciokrotnie szybszy przesył danych pomiędzy urządzeniami. Poza gniazdami USB, wyjątkowo przydatne okazuje się wyposażenie laptopa w wyjście HDMI. Pozwala ono na podłączenie komputera przenośnego do telewizora czy rzutnika. Wielu początkującym użytkownikom ta funkcja wydaje się oczywista, ale nie jest. Należy sprawdzić, czy wybrany przez nas notebook posiada złącze HDMI czy nie.
Laptopy produkowane współcześnie bywają doposażone czytnikiem kart pamięci. Jego parametry, określające prędkość przesyłu danych oraz typy obsługiwanych kart znajdziemy na stronie producenta danego laptopa lub czytnika.

Kamerka i mikrofon

Kamera internetowa wbudowana nad ekranem laptopa to już standard. Umożliwia prowadzenie wideo rozmów i wykonywanie fotografii. Jej parametrem głównym jest częstotliwość rejestracji obrazu, wyrażana w klatkach na sekundę, oraz pikselizacja, podawana w mega pikselach (Mpix). Częsta rejestracja powoduje, że nagranie z kamerki nie zacina się i jest płynne. Zaś im większa ilość pikseli, tym dokładniejszy i bardziej wyraźny obraz.
Niektóre laptopy doposażone są również we wbudowany mikrofon, co oznacza, że do prowadzenia rozmów audio, czy nagrywania dźwięków, nie będzie nam potrzebne dodatkowe urządzenie peryferyjne.

Łączność bezprzewodowa

W laptopach wbudowuje się kartę sieciową oraz moduł sieci bezprzewodowej WLAn. Jego parametry pozwolą stwierdzić, jaką maksymalną prędkość łącza bezprzewodowego będziemy mogli osiągnąć. Podobnie z łączem Bluetooth. Już praktycznie każdy komputer przenośny je posiada. Jego typ podpowie, czy będziemy mogli podłączyć kilka urządzeń jednocześnie i z jaką prędkością będziemy mogli przesyłać dane pomiędzy urządzeniami.

Akumulator

Najtrudniejszym do ocenienia parametrem jest bateria laptopa. Jej pojemność teoretycznie powinna powiedzieć nam, jak długiej pracy na akumulatorze możemy się spodziewać. W dużej mierze zależy to jednak od modelu notebooka, trybu pracy i naszego stylu użytkowania. Dlatego przed wybraniem właściwego modelu laptopa, zapoznajmy się z opiniami użytkowników dotyczącymi pracy baterii w danym modelu.

Inne ważne aspekty

Niewielu użytkowników zwraca przy zakupie notebooka uwagę na jego wagę, jest to zwykle pomijana cecha laptopa. Dla osób nieprzyzwyczajonych do dźwigania może być jednak priorytetowa. Na rynku pojawiają się ultrabooki, które z zasady mają pomieścić wszelkie niezbędne parametry w kompaktowym i mobilnym urządzeniu. Ultrabook jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę.
Pamiętajmy o tym, że laptopy mają określone temperatury oraz wysokości maksymalne i minimalne, w których pracują bezawaryjnie. Jedne wytrzymują w sporym spektrum temperatur i wysokości, inne są mniej odporne. Wytrzymałość w warunkach atmosferycznych jest dosyć istotną rzeczą. Podobnie jest z temperaturą, do jakiej przy intensywnej pracy może się rozgrzać laptop. Często bowiem zdarza się, że komputery przenośne dosłownie topią się i bez dobrej podkładki chłodzącej ani rusz. Zorientujmy się, które modele mniej się nagrzewają i są bardziej bezawaryjne.

Przydatne funkcje

Każdy laptop posiada szereg funkcji dodatkowych. Mogą to być min. blokada klawiatury, panelu dotykowego lub ekranu dotykowego, diody alarmowe, podświetlenie klawiatury, funkcja oszczędności baterii. Co producent, to inna funkcja. Niektóre z nich mogą okazać się genialnym rozwiązaniem.

Oprogramowanie

Wreszcie, sprawdźmy w jakie oprogramowanie został wyposażony komputer przenośny. W praktyce oznacza to przede wszystkim dokonanie wyboru systemu operacyjnego. Uwaga – komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym może również posiadać fabrycznie wgrane programy producenta. Niektórych z nich, mimo że mogą się okazać zbędne, nie można odinstalować. Sprawdźmy, jakie oprogramowanie oferuje nam w zestawie z systemem operacyjnym producent.

Każda potwora znajdzie swojego amatora. Ta popularna maksyma ma swoje zastosowanie także w przypadku wyboru laptopa. Każdy parametr, każda funkcja, muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w naszym sposobie użytkowania i trybie życia. Intuicyjnie potrafimy osądzić, co nam się przyda, a co jest zbędnym wydatkiem. Dlatego jeśli już wiemy, na co zwrócić uwagę, zachowajmy spokój. Dajmy sobie czas na wybranie wymarzonego, idealnego laptopa. Może uda się znaleźć skrojonego na miarę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here