Jak wybrać laptopa?

Zastanawiasz się, jak wybrać idealnego laptopa? Pomożemy Ci! Zobacz, na co zwrócić uwagę.

0

laptopZnalezienie idealnego laptopa może być nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele komputerów przenośnych, o zróżnicowanych parametrach, funkcjach i designie. Oferta producentów jest tak bogata, że przyprawia o zawrót głowy. W jaki sposób w gąszczu modeli wybrać ten jeden , idealny? Jak wybrać laptopa?  Podpowiadamy.

Ustalenie budżetu zakupu

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, ile pieniędzy planuje się wydać na zakup nowego sprzętu. Precyzyjne określenie finansowych widełek jest kwestią podstawową, pozwalającą na późniejsze przejście do analizy potrzeb funkcjonalno – technologicznych.  Laptopy w przybliżonej cenie mogą być różnych marek, mieć odmienny design, ale w gruncie rzeczy są podobne pod względem technicznym. Zazwyczaj pojedyncze modele różnią się od siebie tylko jednym bądź kilkoma parametrami lub funkcjami.  Właśnie na te drobne różnice należy zwrócić szczególną uwagę.

Określenie potrzeb użytkownika

W wyborze laptopa powinna pomóc uczciwa odpowiedź na pytanie w jaki sposób będzie on użytkowany. Pod uwagę wypada wziąć nie tylko nawyki i potrzeby samego właściciela, ale również osób, które potencjalnie mogą z komputera przenośnego skorzystać. Trzeba zastanowić się, czy notebook będzie używany do pracy, nauki, rozrywki, surfowania po sieci, kontaktów przez Internet czy też kilku ze wspomnianych celów.  Choć z założenia jest to sprzęt nadający się do wszystkich wymienionych czynności, to należy wybrać te, które będą najczęściej dotyczyły użytkowników. Aspekty odpowiadające za sprawność sprzętową podczas ich wykonywania są kluczowe dla dobrania odpowiedniego modelu komputera.

Specyficzny sposób eksploatacji laptopa jest równie ważny co jego główne zastosowania. To przecież istotne, czy będzie on podróżował wraz z użytkownikiem, czy zajmie stałe miejsce na biurku oraz jak długo będzie musiał pracować na baterii.

Przydatne cechy laptopa

Po dokładnym ustaleniu unikalnego profilu użytkownika laptopa, uwzględniającego jego potrzeby i nawyki, można przejść do analizy wynikających z niego wymagań funkcjonalnych. I tak, dla osób lubiących grać w gry odpowiedni będzie model komputera z dużą pamięcią operacyjną RAM (o wartości co najmniej 4GB) oraz dedykowaną grafiką (dodatkową poza tą zintegrowaną z procesorem).  Parametry te są również istotne w przypadku użytkowników planujących pracę na grafice oraz korzystanie z oprogramowania CAD.  Komputer do użytku służbowego i naukowego powinien mieć wbudowane złącze HDMI, aby można było go podłączyć do rzutnika i wyświetlić np. prezentację.  Jeśli dodatkowo będą na nim przechowywane dane, powinien charakteryzować się dużą pojemnością dyskową (przynajmniej 1TB).

Użytkownicy wykonujący wiele operacji jednocześnie powinni zastanowić się nad wybraniem modelu z szybszym procesorem i lepszym modułem RAM. Osoby posiadające sporą ilość urządzeń przenośnych i nośników pamięci, na które pragną przenosić dane, zadowolą szybsze porty USB typu 3. 0 i czytniki kart pamięci, poprawiające jakość i szybkość przesyłu.  Ci, którym zależy na słuchaniu muzyki docenią  głośniki lepszej jakości i dobrze zaprojektowany modułu do obsługi audio. Internauci kontaktujący się z bliskimi przez Skype’a i prowadzący wideo rozmowy, potrzebują bardziej wydajnej kamery internetowej i wbudowanego mikrofonu.

Ekstremalni użytkownicy, korzystający ze swoich komputerów na dworze, w zmiennych warunkach atmosferycznych powinni rozważyć zakup bardziej wytrzymałego laptopa, z mocną obudową. Dla osób ceniących mobilność i wygodę odpowiednie będą lżejsze modele, z pojemniejszym akumulatorem, pozwalającym na dłuższą pracę urządzenia na baterii. Notebook narażony na niekontrolowane użytkowanie przez dzieci musi mieć wbudowane odpowiednie funkcje zabezpieczające, takie jak blokada klawiatury i panelu dotykowego.

Wybór zwycięzcy

W gronie modeli dostępnych w zakresie przewidywanego budżetu zapewne jest wiele notebooków. Każdy, w porównaniu z resztą, wypada pod jakimś względem gorzej, a pod innym lepiej. Żeby wybrać tego idealnego, należy kierować się zasadą priorytetów. Skupić się nad tymi cechami, parametrami i funkcjami, które będą najczęściej eksploatowane, zastanowić się nad każdym „za i przeciw”. Jeśli mimo wszystko pojawia się konflikt, warto wspomóc się opiniami o danym modelu albo własną intuicją, która ponoć rzadko się myli.

Do zakupu laptopa naprawdę warto podejść poważnie. Dobrze dopasowany notebook to taki, który jest skrojony na miarę. Nigdy nie zawodzi w najważniejszych dla właściciela sprawach i jest doskonałym towarzyszem do pracy i rozrywki.  Służył będzie przez lata, aż do chwili, kiedy się zepsuje. Na pewno wcześniej nie zostanie wymieniony na lepszy model, bo jest po prostu idealny…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here