Jak rozpoznać złoto?

2

zlotoDiamenty, perły, złoto… która kobieta potrafi się oprzeć urokowi biżuterii? Złota biżuteria jest z pewnością piękna, ale i kosztowna, będąc u jubilera warto pytać o próbę złota, czasami cena potrafi być znacznie niższa przy niższej próbie. A więc zacznijmy od początku.

Złoto to jest metalem, dosyć miękkim metalem, dlatego przy wytwarzaniu biżuterii nie stosuje się czystego złota, tylko stapia się je z innymi metalami. O tym ile jest metalu szlachetnego, czyli złota, w złocie mówi nam próba. Jest to stosunek masy czystego złota zawartego w stopie do masy stopu, wyrażony w częściach tysięcznych. Na każdym wyrobie jubilerskim można sprawdzić jakiej jest próby. Próby mogą być wyrażone na dwa sposoby – w karatach lub w trzycyfrowych liczbach:

pierwsza próba 960 – inaczej 22 karatowa

druga próba 750 – inaczej 18 karatowa

trzecia próba 585 – inaczej 14 karatowa

czwarta próba 500 – inaczej 12 karatowa

piąta próba 375 – inaczej 9 karatowa

szósta próba 333 – inaczej 8 karatowa

1 karat odpowiada zawartości 1/24 czystego złota w stopie. Trzycyfrowa liczba próby oznacza skład procentowy złota w „złocie”, jeśli podzielimy ja przez 10, i tak dla przykładu: złoto próby 585 oznacza że w stopie jest 58,5% złota, a próba 333 oznacza zaledwie 33% metalu szlachetnego w stopie. Innymi metalami szlachetnymi są srebro, platyna, pallad, rod i ruten. I jeśli chodzi o np. srebro, problem jest znacznie mniej skomplikowany, ponieważ w Polsce większość biżuterii jest jednej próby (925), natomiast dla złota sprawa jest bardziej skomplikowana. Bo im wyższa próba, tym więcej czystego złota w biżuterii i tym większa cena, ale z drugiej strony mniejsza wytrzymałość, a im niższa próby tym niższa cena, ale mniej „złota w złocie”. W Polsce niemal we wszystkich sklepach jubilerskich można spotkać złoto prób 585 i 333 – to są najpopularniejsze próby, rzadziej spotkamy próbę 375 i inne. Czyste złoto praktycznie nie ma zastosowania w jubilerstwie, natomiast wykorzystuje się je w przemyśle elektronicznym pokrywając styki w urządzeniach elektrycznych, ponieważ ma świetne właściwości przewodzenia prądu. A więc wiemy już jak rozpoznać złoto – po próbie, a co jeśli jej nie ma lub jest niewidoczna? Cóż pozostają dwa sposoby, po pierwsze kolor złota, im wyższa próba, tym bardziej intensywna żółta barwa, złoto próby 333 jest już na przykład jasnożółte, jego kolor jest zdecydowanie mniej intensywny niż próby 585, po drugie stężony kwas azotowy – złoto o próbie niższej niż 585 nie wytrzyma tego testu, zmieni kolor i pojawią się na jego powierzchni bąbelki gazu. Ale która z nas ma przy sobie buteleczkę ze stężonym kwasem azotowym? Pozostaje nam kupować biżuterię w znanych salonach, u zaufanych jubilerów, szczerze nie polecam kupowania złota w trakcie urlopu, w krajach typu Turcja lub Bułgaria.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here