Co to są systemy ERP?

0

ERPEnterprise Resource Planning – tak brzmi pełna nazwa systemów informatycznych, których podstawową funkcją jest pomoc w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Głównym elementem ERP są bazy danych, przy pomocy których można pracować w wielu modułach, takich jak np. zarządzanie zapasami, planowanie produkcji, rozrachunki z dostawcami i odbiorcami czy zarządzanie zasobami ludzkimi, przy czym każdy z modułów ma integrację z modułem finansowym. Systemy ERP są oprogramowaniem modułowym, zawierającym pełne spektrum rozwiązań informatycznych, znaczy to, iż składają się ze współpracujących ze sobą aplikacji, poszczególne moduły mogą, choć nie muszą, ze sobą współpracować. Systemy ERP umożliwiają pełną kontrolę tego, co się w przedsiębiorstwie dzieje, takie aspekty jak gospodarka magazynowa, współpraca ze zdalnymi magazynami to podstawa działania w średniej i dużej, nowoczesnej firmie, zwłaszcza produkcyjnej czy handlowej. Pełna integracja funkcji finansowo-księgowych oraz kadrowo-płacowych to spora oszczędność czasu, lepsza koordynacja działań i strategii, większa produktywność.

Wśród najbardziej znanych programów ERP prym wiedzie system SAP, bardzo rozpowszechniony jest również Microsoft Dynamics AX, dawny Microsoft Business Solutions – Axapta. System SAP jest dostawcą oprogramowania biznesowego dla firm ze wszystkich branż i sektorów gospodarki, powstał ponad 30 lat temu, dzięki czemu jest pionierem w dziedzinie oprogramowania klasy ERP. Szacunkowa liczba użytkowników SAP’a na świecie to 12 milionów. Axapta, stworzona przez duńską firmę Damgaard, która połączyła się z firmą Navision a następnie z Microsoftem, koncentruje się na odpowiednich funkcjonalnościach, co pozwala zwiększyć efektywność pracy działów m.in. księgowości, logistyki, zarządzania zasobami ludzkimi, magazynowania i sprzedaży.

W ofercie SAP’a oprócz ERP znajduje się m.in. SAP Customer Relationship Management lub SAP CRM, tj. zarządzanie relacjami z klientami. To przede wszystkim rozbudowany moduł zadaniowo-projektowy, gdzie przechowywane są wszelkie kontakty z klientami, jak np. emaile, nr telefonów itp. Przy tej okazji warto wspomnieć także o MRP, czyli planowaniu zapotrzebowania materiałowego, to narzędzia i procedury pomocne przy procesie produkcji. Głównym zadaniem MRP to zmniejszenie nakładów finansowych poprzez optymalizację zapasów oraz samego procesu produkcyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here