Jak zrobić stronę internetową?

2

strona_wwwKażdy, kto ma swoje hobby, chciałby podzielić się z nim innymi. Pochwalić osiągnięciami, zbiorami, wynikami. Najlepszym sposobem na to jest oczywiście Internet, ponieważ to najszybciej rozwijające się medium. Tworząc stronę internetową oraz promując ją w sieci, mamy szansę zyskania odbiorców z Polski, Europy, a nawet całego świata. Problem pozostaje tylko taki- jak zrobić prostą stronę internetową, kiedy nie znam kodu HTML, XHTML czy  CSS i innych tajników stron WWW?

Oczywiście jest tutaj kilka możliwości. Pierwszą z nich jest zamówienie strony na od profesjonalnej firmy, od prywatnej osoby, bądź zlecić pracę studentom informatyki, co z reguły wychodzi najtaniej. Jednak często musimy w to zainwestować sporą sumę pieniędzy, a nie o to przecież chodzi.

Jeśli chcesz zrobić stronę, a jesteś leniwym człowiekiem (nie zamierzasz zgłębiać tajników języka HTML, XHTML, JavaScript czy CSS), możesz skorzystać z pomocy programów, które stworzą dla ciebie stronę internetową. Oferta jest szeroka- są programy darmowe oraz takie, za które trzeba będzie zapłacić. Zaoferują one skorzystanie z bardziej zaawansowanych opcji. Zajmijmy się jednak podstawami. W ofercie pakietu Miscosoft Office dostępny jest program Frontpage, umożliwiający amatorowi stworzyć stronę bez znajomości żadnych „magicznych” kodów. Inne darmowe programy do tworzenia stron WWW to na przykład: HateML Pro, Pajączek, CoreEditor, Ager Web Edytor, EdHTML, Webmaster czy Cool page. Wystarczy tylko mieć wyobrażenie, jak strona powinna wyglądać graficznie i działać! Tryb ten nazywa się What You See Is What You Get (otrzymujesz to, co widzisz) i pokazuje nam wygląd strony na ekranie w momencie tworzenia jej. Dzięki tej opcji możesz pokazać światu wszystko, co tylko chcesz.

Gdy jesteś bardziej ambitny, proponujemy zacząć od jakiegoś podstawowego kursu HTML. Kursy takie można znaleźć w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „darmowy kurs HTML” albo nawet „kurs języka HTML”, a pojawi się mnóstwo propozycji stron, które zawierają cenne wskazówki dla początkujących webmasterów. Dowiesz się z nich między innymi jak formatować tekst, wstawiać obrazki do strony internetowej, zmniejszać i powiększać je. Poza tymi najprostszymi czynnościami, dowiesz się, jak tworzyć, modyfikować i usuwać tabele, wstawiać tła, ramki, a nawet tworzyć własną Księgę Gości. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w kursach, a wszystko pójdzie sprawnie.

Gdy strona wygląda już tak, jak chciałbyś, by zobaczyli ją internauci, należy umieścić ją na serwerze. Potrzebujemy do tego serwer oraz klienta FTP, za pomocą którego będziemy mogli tego dokonać. Wiele stron oferuje darmowy hosting, w związku z tym ze znalezieniem serwera nie powinniście mieć problemu. Teraz wystarczy tylko wpisać nazwę, która później będzie również adresem strony, wrzucić wszystkie części strony ( w tym także fotki) na serwer i… strona gotowa!

2 KOMENTARZE

  1. Osobiście używam Joomli i WebWae CMS no i wg mnie Joomla jest zwyczajnie trudniejsza w obsłudze. Jest to kwestia wprawy oczywiście, ale dla początkujących to wg mnie dużo do ogarnięcia

  2. O tak, z pewnością należę do tych leniwych :p Ale tak szczerze korzystam z webwave cms i tworzenie i wrzucianie nowych rzeczy sprawia mi w sumie przyjemność 🙂 Lubię takie zabawy gdzie zmieniam sobie kolory, kształty itd, i nie wiem czy kurs html mogłabym przejść, więc chyba te rozwiązanie jest dla mnie najlepsze 😛

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here