Jak być dobrym słuchaczem?

0

Umiejętność słuchania jest doskonałym sposobem na zjednywanie sobie ludzi. Poprzez posiadanie tej umiejętności stajemy się osobami lubianymi, co znacznie ułatwia nam relacje z innymi ludźmi, pogłębia miłości i przyjaźnie. Umiejętność dobrego, aktywnego słuchania służy pogłębianiu relacji międzyludzkich. Słuchanie drugiego człowieka jest jakby pewną formą pomocy. To objaw naszego bycia obok, zainteresowania. To dawanie drugiemu człowiekowi tego, czego potrzebuje on w danym momencie.

Dobry słuchacz powinien : utrzymywać stały kontakt wzrokowy z rozmówcą, zachęcać do kontynuowania wypowiedzi, okazywać swoje zainteresowanie, delikatnie i taktownie pytać o szczegóły i inne informacje oraz regularnie streszczać otrzymane informacje, okazywać cierpliwość i pomijać własne spostrzeżenia, opinię, poglądy i dezaprobatę, akceptować pauzy, podczas których mówiący szuka odpowiednich określeń. Nasz rozmówca musi poczuć naszą pełną akceptację i chęć zrozumienia go. Naszym zadaniem podczas słuchania jest zapobieganie zbyt szybkiemu wyciąganiu wniosków przez rozmówcę. Słuchając dajemy się naszemu rozmówcy po prostu wygadać, co przynosi mu ulgę, a problem staje się łatwiejszy do zniesienia. Bycie aktywnym, dobrym słuchaczem jest bardzo trudną umiejętnością. Ale można się jej nauczyć. Wymaga jednak dużej cierpliwości, zainteresowania drugim człowiekiem. Bardzo ważną cechą dobrego słuchacza jest empatia, czyli umiejętność wczuwania się w sytuację i uczucia drugiej osoby. Są ludzie, którzy mają bowiem problemy z wyrażaniem własnych uczuć i trzeba im pomóc koncentrując się na ich uczuciach. Nie na sytuacji, ale na uczuciach związanych z tą sytuacją. Ważne jest, aby nasz rozmówca czuł się w czasie rozmowy z nami panem swojej prywatności.

Bycie dobrym słuchaczem zobowiązuje nas do przestrzegania pewnych zasad. Trzeba zatem unikać podstawowych błędów. Oto one: postawa wyrażająca brak zainteresowania, zmiana tematu rozmowy, przerywanie wypowiedzi rozmówcy, myślenie o czymś innym, pochopne rady, przedwczesne przypuszczenia i ocenianie. Jeżeli chcemy być dobrymi słuchaczami to warto zastosować się do wszystkich wymienionych wskazówek, a staniemy się osobami potrafiącymi słuchać swoich bliskich i przyjaciół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here