Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – jak głosować świadomie?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 tuż, tuż - przygotuj się do nich jak na patriotę przystało!

0

wyboryW niedzielę 25 maja 2014 r. odbędą się w Polsce trzecie demokratyczne wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeżeli chcemy nazywać się patriotami, absolutnie nie powinniśmy ich ignorować. Już dziś poświęćmy chociaż kilka minut na przygotowanie się do podjęcia w pełni dojrzałej, obywatelskiej decyzji o tym, kogo wybierzemy w wyborach do Europarlamentu.

Komitety Wyborcze

Lista startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2014 Komitetów Wyborczych jest jawna. Składa się z Komitetów, których udział w wyborach został potwierdzony i zadeklarowany. Mogą one być partyjne, koalicyjne i bezpartyjne – te ostatnie stworzone są przez wyborców, zwykłych obywateli. Według polskiego i europejskiego ustawodawstwa obywatel może wybrać tylko jeden z nich.

Każdy Komitet ma inny program i odmienne postulaty, które można znaleźć w Internecie na stronach internetowych poświęconych wyborom, polityce i Unii Europejskiej. W Internecie jest też sporo miejsc, które zbierają i systematyzują informacje o Komitetach Wyborczych i ich kandydatach. Naprawdę opłaca się je odwiedzić – są wiarygodne i pozwalają na wygodne zapoznanie się z wszelkimi informacjami, które mogą interesować wyborcę. Ale uwaga! Witryny i media faworyzujące jeden z Komitetów trzeba omijać szerokim łukiem.

Świadomy obywatel ma możliwość zapoznania się z każdym Komitetem z osobna. Komitety prowadzą swój strony internetowe, profile w mediach społecznościowych oraz blogi, poprzez które przedstawiają się bezpośrednio Polakom. W tych kanałach wizje i plany opisane są nieco zdawkowo i ogólnikowo, jak to w polityce bywa. Zdarza się, że zamiast interesujących obywateli konkretów (np. szczegółów dotyczących programu wyborczego) Komitety prowadzą wojnę z konkurencją, należy jednak się do tego przyzwyczaić i ignorować tą część ich marketingu.

Dla dopełnienia obrazu rzeczywistości trzeba bardziej zainteresować się sceną polityczną. Warto przyjrzeć się działaniom, deklaracjom oraz występom i komunikatom publicznym (w radiu, telewizji, prasie) przedstawicieli Komitetów, jak również ich aktywnością w Sejmie i poza nim. Można również pokusić się o korespondencję, mailową lub tradycyjną, z kilkoma wybranymi Komitetami, czy też udział w otwartej dyskusji z ich reprezentantami.

Kandydaci do Europarlamentu

Każdy Komitet Wyborczy posiada na swoich listach, przypisanych do konkretnych okręgów administracyjnych, deklarowaną ilość kandydatów. Obywatel wybiera nie tylko jedną listę, ale również jednego kandydata. To, który kandydat z wygranej listy otrzyma mandat Europosła zależy od statystyki danego okręgu.

Kandydaci są różni. Mogą wydawać się zupełnie przypadkowi. Do Europarlamentu kandydują zarówno znani politycy, posłowie, jak i osobowości medialne, świata sportu, rolnicy, a Nawet studenci. Tak naprawdę Europosłem może zostać każdy. Dlatego niezwykle istotne jest, aby zapoznać się z poszczególnymi kandydatami wybranego Komitetu, którzy będą na jego liście w okręgu, w którym jest się zameldowanym.

Ocenę kandydatów do Europarlamentu można przeprowadzać na różne sposoby. Z udostępnionych publicznie informacji można wywnioskować jakie mają wykształcenie, doświadczenie w strukturach publicznych oraz czy ich poziom znajomości języków obcych jest odpowiedni do reprezentowania Polski w Unii. Wielu kandydatów dzieli się również swoimi opiniami, poglądami, planami, zazwyczaj za pośrednictwem portali społecznościowych czy osobistych blogów. Niektórzy z nich wypowiadają się w mediach lokalnych, udzielają wywiadów dziennikarzom prasowym i telewizyjnym. Wielu kandydatów wspiera akcje charytatywne, społeczne i ekonomiczne, a także stowarzyszenia i organizacje. Dobrze jest je poznać.

Kandydat danego okręgu może także organizować konferencje i spotkania w ramach kampanii przedwyborczej. Są one doskonałą okazją do zadania mu istotnych pytań. Jeśli kandydat, którym jest się zainteresowanym nie będzie brał udziału w żadnej tego typu dyskusji publicznej, można do niego napisać lub poprosić o spotkanie. Dobrze przygotowany obywatel, świadomy aktualnych wydarzeń ze sceny międzynarodowej, może zachęcić kandydata do osobistego zaangażowania i stać się chyba najbardziej świadomym wyborcom. O co warto zapytać? Narzucają się takie tematy jak: zgodność osobistych poglądów z programem Komitetu, suwerenność w ramach Komitetu, konkretne projekty do wdrożenia w Europarlamencie, pomysły na rozwiązanie problemów, jak również wiele innych, które zależą jedynie od wyobraźni wyborcy.

To od Nas, wyborców, zależy los Polski w Unii Europejskiej. W niedzielę 25 maja mamy okazję wpłynięcia na mandaty do Parlamentu Europejskiego. Możemy je dać najlepszym kandydatom z najbardziej konkretnych Komitetów Wyborczych. Dajmy im szansę na dokonanie zmian w Polsce i jej polityce międzynarodowej!

A Ty, obywatelu, zamierzasz pójść na majowe wybory? Czy już zdecydowałeś, na kogo zagłosujesz? Jeśli tak, to w jaki sposób? Co sądzisz o wyborach w Polsce? Jak skomentujesz frekwencję i świadomość wyborców? Jak ocenisz siebie jako wyborcę? Zapraszamy do dyskusji z Destro!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here