Jak rozmawiać z rodzicami?

0

rozmowaDojrzewanie to piękny i jednocześnie trudny okres w życiu każdego człowieka. Ten czas jest trudny zarówno dla nastolatka, jak i jego rodziców. Nastolatek ma wrażenie, że nikt go nie rozumie, że cały świat jest przeciwko niemu, a rodzic nie wie gdzie zniknął ten kochany bobas i nie potrafi sobie poradzić z rozmową na najprostszy temat. Jednak trzeba jakoś współistnieć i dogadywać się.

Nawet jeśli nam, młodym, wydaje się, że rodzice robią nam wszystko na złość, to w rzeczywistości tak nie jest. Trudno w to uwierzyć, ale oni też byli w naszym wieku i robili to samo co my. Jednak z wiekiem człowiek zmienia światopogląd, a w momencie pojawienia się dzieci bierze za nie odpowiedzialność i chce uchronić przed całym złem.

Nie obrażajmy się na rodziców. Jeśli potrzebujemy od nich na coś zgody to rozmawiajmy. Jednak niech to nie będzie dzika awantura, a spokojna dyskusja. Przedstawmy swoje argumenty i dajmy im szansę na przedstawienie własnych. Rodzice to rozumne istoty i na pewno docenią fakt, iż potrafimy spokojnie wyjaśnić swoje racje, nawet może to spowodować zwiększenie ich zaufania do nas.

Wielu z nas powie, że rodzice nie chcą z nami rozmawiać, że na nic się nie zgadzają. Może to prawda, ale dzieje się tak nie bez przyczyny. Jeśli rodzic traci z nami kontakt, zauważa drastyczne zmiany w naszym zachowaniu, wyglądzie i sposobie bycia to najzwyczajniej w życiu martwi się o nas.

Logiczną argumentacją możemy naprawdę dużo osiągnąć. Teksty typu muszę, chcę, jesteście okropni nic nam nie dadzą. Natomiast spokój i opanowanie pozwolą chociaż uzyskać jakiś kompromis zadowalający obie strony. W rozmowach z rodzicami jest, jak w biznesie. Nie zawsze wszystko można mieć, ale negocjacje są po to, aby nikt za bardzo nie ucierpiał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here