Co trzeba wiedzieć na temat prawa jazdy?

0

prawo jazdyPrawo jazdy jest dokumentem kojarzącym się wszystkim z wolnością oraz dorosłością. Młodzież zbliżając się do osiągnięcia wieku osiemnastu lat marzy o pójściu na kurs prawa jazdy, by po osiągnięciu pełnoletniości poza dowodem osobistym, otrzymać pozwolenie prowadzenia samochodem, co w czasach obecnych jest metaforą wyzwolenia, samodzielności, przygody, ale również daje posiadaczowi większą szansę na znalezienie wymarzonej pracy. Cóż zatem należy wiedzieć o tym dokumencie i jego uzyskaniu przed zdecydowaniem się na zapisanie na kurs?

Zacznijmy od kwestii prawnej. W Polsce zasady zachowania się na drodze zarówno pieszych, jak i kierujących określa ustawa zwana Prawem o ruchu drogowym. Reguluje ona przepisy i zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego. Inna jej nazwa to „Kodeks drogowy”, który powinien być niemal jak Biblia dla wszystkich kierowców.

Prawo jazdy może otrzymać osoba, która osiągnęła wymagany wiek dla danej kategorii (o kategoriach prawa jazdy kilka linijek niżej), uzyskała orzeczenie od lekarza o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdem, odbyła specjalne szkolenie (czyli kurs prawa jazdy) oraz – najważniejsze –zdała z wynikiem pozytywnym egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Jest wiele kategorii prawa jazdy. Każda upoważnia kierowcę do kierowania innym rodzajem pojazdu. Tak więc:

  • kategoria A upoważnia do kierowania motocyklem oraz motocyklem z przyczepą motocyklową o masie nie przekraczającej masy własnej motocykla i 100kg, kategoria A1 upoważnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm³ i mocy nie przekraczającej 11 kW,
  • kategoria B upoważnia do kierowania między innymi samochodem dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla, mikrobusem, jeżeli posiada do 9 miejsc siedzących, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
  • kategoria C- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,
  • kategoria D- autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
  • kategoria T- ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym,
  • kategoria B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą.

I najważniejszą rzeczą, jaką kursant powinien wiedzieć jest fakt, że osoba siedząca za kierownicą jest kierującym (a nie kierowcą!), a z uwagi na to, że instruktor m.in. za pomocą dodatkowych pedałów, ma pewien wpływ na zachowanie samochodu, jest uznawany za współprowadzącego. Jeśli zatem kursant doprowadzi do wypadku, oboje będą za niego odpowiedzialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here