Rady dla chcących kupić motocykl

0

motocyklPożytek z zakupionego motocykla i satysfakcja z jego korzystania mogą zostać osiągnięte tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie on odpowiednio dopasowany do użytkownika i do jego potrzeb. Przed jego zakupem należy dobrze się zastanowić do jakiej jazdy będzie ci służył. Każdy typ motocykla posiada bowiem specyficzny charakter, cechy i przeznaczenie.

Rodzaje motocykli

Choppery to motory raczej dla samotników, pasjonatów spokojnej, mało dynamicznej jazdy, przeznaczone na długie trasy. Początkujący motocykliści dobrze radzą sobie na tego typu motorze ze względu na nisko usytuowane siodełko kierowcy. Dzięki wysuniętemu do przodu widelcowi i wąskiemu przedniemu kołu łatwo się je prowadzi. Niewymuszona pozycja za kierownicą to kolejny atut choppera sprawiający, że amatorzy jazdy nabywają doświadczenia w ułatwiony sposób.

Enduro to motocykle z nieograniczonymi możliwościami za przystępną cenę. Silny jednocylindrowy silnik zapewnia wystarczającą moc i dynamikę, aby motocykl dobrze sprawdził się w terenie. Jeżeli zatem lubisz podróże po bezdrożach ten motocykl jest dla ciebie.

Dla długich wygodnych podróży z pasażerem i bagażem proponuję motocykl typu funduro z dwucylindrowym silnikiem o dużej pojemności, zaprojektowanym tak, aby miał duży moment obrotowy i pracował cicho i niezawodnie. Funduro to motocykle z nisko położonymi podnóżkami dając tym samym wyprostowaną i wygodną pozycję dla motocyklisty. Pasażer motocykla funduro ma zafundowane obszerne, wygodne siedzenie. Szeroka kierownica zapewnia łatwe pokonywanie zakrętów. Dzięki dużemu zbiornikowi paliwa i pojemnym kufrom bagażowym dalekie podróże tym motocyklem nie będą stanowić problemu.

Motocykle sportowe to raczej motocykle dla doświadczonych. Początkujący mogą jeździć tymi silnymi maszynami zachowując niezwykle wyostrzony rozsądek. Mocne silniki, bardzo dobre zawieszenia, rozbudowane układy hamulcowe i stosunkowo wysoka cena to kilka ich głównych cech. Należy pamiętać, że w przypadku tych maszyn, to one najczęściej potrafią więcej niż motocyklista.

Rady przy zakupie motocykla

Najłatwiej, lecz najdrożej jest kupić nowy motocykl u autoryzowanego sprzedawcy. Sprzedający chętnie pomoże przy dokonaniu odpowiedniego wyboru. Pamiętaj domagać się dłuższej jazdy próbnej, aby upewnić się, czy motocykl odpowiada twoim wyobrażeniom. Nie zapomnij, że podczas miesięcy zimowych możesz wynegocjować niższą cenę motoru.

Przy zakupie używanego motocykla należy poświęcić więcej uwagi. Najlepiej wybrać się z doświadczonym motocyklistą z kręgu znajomych.
Podczas oględzin pytaj o:

  • ilość dotychczasowych jego użytkowników
  • wiarygodność przebiegu na liczniku
  • bezwypadkowość motocykla, o wypadku mogą świadczyć uszkodzenia na końcach kierownicy i podnóżkach, ślady naprawiania lakierowanych powłok i owiewek
  • dokumentację przeglądów przeprowadzonych w stacji obsługi
  • zwróć uwagę na stan łańcucha, klocków hamulcowych i opon (oceń stan bieżnika)
  • dokładnie obejrzyj przednie zawieszenie i upewnij się, że jest ono szczelne i nie ma wycieku oleju z amortyzatora

Sprawdzenie powyższych rzeczy jest niezwykle istotne przy ustalaniu ceny. Jazda próbna jest niezbędna. Podczas niej, zwróć uwagę na odgłosy pracy silnika, działanie sprzęgła, hamulców i skrzynki biegów (muszą włączać się lekko) oraz  proste utrzymanie motocykla. Ceny używanych motocykli można porównać na podstawie cennika w ogłoszeniach w prasie i w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here