Co warto zobaczyć w Tunezji – kraju z bogatą historią?

0

tunezjaTunezja to kraj położony w Północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Jej stolicą jest Tunis. Wpływ wielu cywilizacji spowodował, że Tunezja to kraj z bardzo bogatą kulturą. To bardzo stary arabski kraj, którego historia liczy ponad 3000 lat. W Tunezji możemy zobaczyć berberyjskie wioski, andaluzyjskie miasteczka, muzułmańskie ribaty i żydowskie synagogi. Dlaczego Tunezja przyciąga miliony turystów z całej Europy?

Ponieważ ten kraj to powiew egzotyki, smak niezwykłych przypraw, orientalne zapachy oraz niezapomniane widoki. Jeden urlop z pewnością nie wystarczy, by zobaczyć wszystko, co ma nam do zaoferowania. Zajmijmy się więc kwestią historyczną kraju.

W Tunezji znajduje się aż 8 miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i to właśnie te miejsca należy obowiązkowo zobaczyć w Tunezji.

TunisJako pierwszą pozycję należy wymienić Tunis, stolicę kraju. Jest on największym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym Tunezji. W Tunisie znajduje się port morski oraz lotniczy, a także ważny węzeł kolejowy i drogowy. Na liście UNESCO znajdziemy Medynę w Tunisie ze starą zabudową mieszkalną, handlową oraz gwarnym życiem bazarów i targowisk, gdzie gromadzą się tradycyjni wytwórcy tkanin, biżuterii, dywanów czy wyrobów skórzanych. Najważniejszymi meczetami w Tunisie są: Wielki Meczet Oliwny (Djama Az-Zajituna), meczet Al-Kasr oraz meczet Sidi Jusuf. Warto również zobaczyć rzymskokatolicką katedrę św. Wincentego. W pobliżu Tunisu znajduje się znana wszystkim Kartagina oraz ruiny starożytnego, opustoszałego miasta.

Kairouan
Kairouan

Kolejnym- prawdopodobnie najważniejszym- przystankiem w Tunezji jest Kairouan oraz jego Medyna. To czwarte święte miasto Islamu, ponieważ to w nim jako jednym z pierwszych miast Afryki północnej, n a stałe zagościł Islam. Największą atrakcją Kairouanu jest Wielki Meczet, zwany również Meczetem Sidi Okba, który otacza Medyna oraz grube starożytne mury. Jest ona jednym wielkim bazarem. W mieście znajduje się kolejny ważny meczet: Meczet Cyrulika (Zawija Sidi Sahab), gdzie mieści się grób Abu Zama el-Belawiego, przyjaciela Mahometa. Kolejnymi zabytkami świętego miasta są: Meczet Trzech Drzwi oraz pochodzące z 862 Baseny Aghlabidów. Warto również odwiedzić znajdujące się w samym sercu medyny koło czerpakowe Bir Barouta, które napędzane jest siłą mięśni wielbłąda imieniem Sam oraz Muzeum du Tapis (Muzeum Dywanów) z których produkcji Kairouan słynie na całym świecie.

Interesującym miastem pod względem historycznym jest Susa. Znajduje się tam meczet z 851 roku, Medyna, Ribat (czyli klasztor muzułmański), muzeum archeologiczne, w którym znajduje się kolekcja mozaik oraz katakumby, w korytarzach których znajduje się 15 tys. grobów chrześcijan.

El Jem
El Jem

Zwiedzając należy pamiętać o ruinach amfiteatru w Al-Dżamm (fr. El Jem). Jest trzecim co do wielkości  amfiteatrem na świecie.

Tunezja to kraj o bogatej historii. Jej zabytkowe miejsca można by wymieniać w nieskończoność. Wiele regionów pokazuje nam historię tej ziemi- tego, jak w przeszłości spędzano czas, jak ludzie walczyli o wolność, religię. To kraj bardzo bogaty kulturowo i religijnie. Każdy, kto chociaż raz pojedzie do Tunezji, z pewnością będzie chciał tam wrócić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here